İkinci El Bilgisayar Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satış Sözleşmesi

İkinci el elektronik bir ürün alırken ve satarken özellikle telefon, tablet, laptop veya bilgisayar donanımı gibi ürünlerde satış sözleşmesini mutlaka yapmalısınız. Satış sözleşmesi garantisi devam eden ürünlerin servis kapsamında onarımında, önceki ve sonraki sahibi tarafından herhangi adli suça karışması durumunda ilgisi olmayan tarafın aklanmasında çok önemlidir. Aldığınız veya sattığınız bir ürünün daha öncesinde ve sonrasında adli suç unsuru olarak kullanılabileceğini unutmayın.

Ayrıca kullanım süresi içerisinde ayıplı olduğu tespit edilen ürünlerin tüketici hakem heyetlerine başvuru yaparken işlemlerin sorunsuz şekilde ilerlemesi için satış sözleşmesinin ibraz edilmesi yaşanabilecek pürüzleri ortadan kaldırır. Bu tür sözleşmeler hukuki geçerliliği olan belgelerdir.

İkinci El Telefon, Tablet, Bilgisayar, Elektronik Ürün Satış Sözleşmesi: Word ve PDF

Aşağıda sizin kullanımınız için hazırladığımız formun çıktısını alıp el yazısı ile doldurun. Alıcı ve satıcı olarak kimlik fotokopilerini çektirip satış sözleşmesindeki bilgiler ile doğruluğunu kontrol edin.

Bilgisayarınızı Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Kişisel güvenliğinizin her şeyden önemli olduğunu unutmayın. Bilgisayarınızı satarken içerisinde internet kullanım geçmişinize, İnstagram gibi sosyal medya hesaplarınıza, resimlerinize, videolarınıza veya diğer kişisel bilgilerinize bilgisayarınızı sattığınız kişinin erişebilmesini istemezsiniz.

Yedekleme

Eski bilgisayarınızı satıyorsunuz peki yenisini almayacak mısınız? Yedekleme yapmanız eski kullandığınız bilgisayardaki tüm bilgileri kolaylıkla yeni bilgisayarınıza aktarmanızı sağlar. Yedekleme yapma alışkanlığı kazanmanızı tavsiye ediyoruz. Haftalık yedekleme yapmak ihtiyacınız olan tüm bilgi ve özel verilerinizi koruma altına almanız anlamına gelir. Bozulan bir bilgisayardan verilerinizi geri almanız bazen imkansıza yakındır.

Windows bilgisayarlar için yedekleme nasıl yapılır?

Apple bilgisayarlar için yedekleme nasıl yapılır?

Aksesuarlarını Kontrol Edin

Bilgisayarınızın aksesuarlarını, kutusunu ve faturasını bulun ve kolay ulaşabileceğiniz bir yerde tutun. Kutusu, faturası ve orijinal aksesuarları olmayan bir cihazı emsallerinden daha ucuza satmak zorunda kalacağınızı unutmayın. Tozlu bir kutunuz varsa satmadan önce temizlemenizi öneriyoruz. Eğer çevrimiçi bir platformda listeleyecekseniz aksesuarlarının da fotoğrafını eklemeniz satış hızını arttıracaktır.

Bilgisayarınızı Temizleyin

Mikrofiber diye tabir edilen bezler ile bilgisayarınızı silin. Bezin ıslak ya da nemli olmamasına dikkat edin. Daha önce dikkat etmediğiniz fiziksel kusurları daha net görmenizi ve çevrimiçi platformlarda satmak istediğiniz zaman temiz bir bilgisayarın daha hızlı satılacağını unutmayın. Ayrıca temiz bir bilgisayar alıcılarda özenli kullanılmış hissiyatını uyandıracaktır ve daha yüksek bir ücret talep etmeniz konusunda elinizi güçlendirecektir.

Gizlilik | Sıfırlama

Mikrofiber diye tabir edilen bezler ile bilgisayarınızı silin. Bezin ıslak ya da nemli olmamasına dikkat edin. Daha önce dikkat etmediğiniz fiziksel kusurları daha net görmenizi ve çevrimiçi platformlarda satmak istediğiniz zaman temiz bir bilgisayarın daha hızlı satılacağını unutmayın. Ayrıca temiz bir bilgisayar alıcılarda özenli kullanılmış hissiyatını uyandıracaktır ve daha yüksek bir ücret talep etmeniz konusunda elinizi güçlendirecektir.

Windows Bilgisayar için Sıfırlama Nasıl Yapılır?

MAC Bilgisayar için Sıfırlama Nasıl Yapılır?

İkinci El Bilgisayarın Satış Değeri Nasıl Hesaplanır?

Yenisi Hala Satılıyor mu?

Fiziksel mağaza ve çevrimiçi alışveriş sitelerine göz gezdirin. Sattığınız ürünün yenisi(sıfırı) satılıyor mu?
Bulduğunuz en uygun fiyatı not edin.

Satın Alma Tarihi

Telefonunuzu ne zaman aldınız? Ne kadar zamandır kullanıyorsunuz? Ne kadar eski ise fiyat o kadar düşüyor.

Garanti Süresi

Evet. İkinci el piyasasında fiyatı etkileyen en önemli unsurlardan biri de garanti süresidir. Eğer sattığınız ürünün garanti süresi ne kadar fazla ise o kadar yüksek bir fiyata alıcı bulabilir. Tabii kullanım süresi içerisinde yetkisiz servis müdahalesinin olmadığını onaylamanız gerek. Kasasında gözle görülen bir eziği olan telefon muhtemelen garanti süresi devam etse dahi garanti sürecine dahil edilmeyecektir ve herhangi bir arıza durumunda ücretli onarım yapılacaktır. Çizikler genellikle çok problem edilmez ama derin ve cihazın genel duruşunu çok etkileyen bir çizik yada ezik var ise yine yetkili servis personelinin inisiyatifine bırakılan bir durum söz konusudur.

Kutu, Fatura ve Aksesuarları

Faturası, kutusu ve orijinal aksesuarları muhafaza edilmemiş ürünlerin satışı daha uzun sürüyor ve satıcının ürünü özensiz kullandığı şeklinde bazı olumsuz fikirler veriyor. Fatura deyince herkesin aklında beliren bir ampul olduğunu biliyoruz.

Nereden Alındı? Yurtiçi vs Yurtdışı [Yetkili Satıcı vs. Paralel İthalat]

Yurtiçindeki perakendecilerden alınmış cihazlar daha yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Fiyat avantajından dolayı yurtdışından daha ucuza temin edilmiş cihazların daha düşük bir tutara satılmasını garip karşılamayalım lütfen. Yurt İçinde satışı olmayan bir üründe olabilir. Bu durumda yurtiçindeki muadil ürünler ile fiyat mukayesesi yapılır.

Ülkemizde yeni yeni tercih edilmeye başlanan yenilenmiş bir telefon almış olabilirsiniz. Yurtdışından almış olabilirsiniz. Yurtiçinde bir perakendeciden almış olabilirsiniz.Yurtiçi perakendeciden yetkili distribütör değil de paralel ithalat yolu ile ithal edilmiş bir cihaz almış olabilirsiniz.Şaşırmış olabilirsiniz ama hepsi değerleme konusunda etkili faktörler içinde yer alıyor.

Kullanım Geçmişi

Cihazın kim tarafından ne şekilde kullanıldığından ziyade, önemli olan kısım cihazın kullanıldığı veya kullanılmadığı dönem içerisinde herhangi bir arızadan serviste işlem görüp görmemesidir. İşlem görmemiş telefonlar, işlem görmüş telefonlara nazaran daha yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır.

Bunun nedenlerine bakalım;

 •   Yetkin olmayan kişiler tarafından yanlış müdahale yapılmış olabilir.
 •   Yan sanayi yedek parça ile onarılmış olabilir.
 •   Parça maliyetinden kaçınılarak, idare etsin diye gelişigüzel tamir görmüş olabilir.
 •   Bir modülü tamir ederken farkında olmadan ya da farkında olarak müşteriden gizlenen bir hasar verilmiş olabilir.

Teknik Özellikler ve Mevcut Fiziki Durumu

Kullanmış olduğunuz cihazın markası, modeli, hafızası, çalışan ve çalışmayan aksamları hepsi satış fiyatını etkileyen unsurlardır.
Kırık bir ekran yada değişmiş bir ekranı olan akıllı telefon daha ucuz bir fiyattan alıcı bulacaktır.
Apple ile başlayan hafıza ile ürün fiyatlama furyası tüm üreticilere yayıldı. Daha yüksek hafızalı ürünün üretim maliyeti en ucuz versiyon ile en pahalı versiyon arasında 10$’dan fazla oynamazken, markalar tüketiciye sunulan fiyatlarda %10’un üzerinde bir fiyatlama modeli uygulayabiliyorlar. Ödenen ücretin yüksekliği kullanılmış bir ürün için kullanıldıktan sonra da daha yüksek fiyata satılabilir demek oluyor.

Arz ve Talep Dengesi

İkinci elde en az değer kaybeden bilgisayar markası Apple’dır.
En hızlı ve en çok değer kaybeden bilgisayar markaları sırasıyla Lenovo ve HP’dir.

Madde Madde İkinci El Bilgisayarın Değeri Nasıl Hesaplanır?

İkinci el bilgisayarların fiyatını belirlemede en çok etkileyen unsurlardan en az etkileyene doğru tekrar sıralayalım.

 1. Hala satılıyorsa sıfır ürünün fiyatı
 2. Yurtiçi yetkili distribütör tarafından satılmış olması
 3. Garanti süresi
 4. Yetkili servis dışında, yetkisiz servislerin müdahalesi
 5. Faturasının, orijinal kutu ve aksesuarlarının eksiksiz olması
 6. Arz ve talep dengesi
 7. Bilgisayarın yaşı

İkinci el bilgisayarın değeri belirlenirken ağırlıklı olarak yukarıda yazılan maddeler dikkate alınır.

Doktordan, avukattan, hakimden, hemşireden, subaydan yahut kaymakamdan satılık bir ürün bu durumu değiştirmez.

Satmak istediğiniz bilgisayarın satış değerini belirlerken sahibinden.com, Letgo, Facebook Marketplace, Facebook Alışveriş Grupları vb. yerlerdeki muadil cihazların fiyatlarını da kontrol etmeyi unutmayın. Satış fiyatı konusunda daha net olmanızı sağlayacaktır.

İkinci El Bilgisayar Satışı Nasıl Yapılır?

“Bilgisayarımı nasıl satabilirim?” diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Bilgisayarınızı nasıl satabileceğiniz ile ilgili bazı önerilerimiz olacak ve bilgisayarınızı satabileceğiniz tüm seçenekleri birbiri arasında karşılaştıracağız.

Her şey bu soru ile başlıyor. Bilgisayarınızı satmak için ne kadar zamanınız var?
Hemen mi satmak istiyorsunuz? Yoksa en çok paraya nasıl satabilirim mi diyorsunuz?

Alıcılarla yüz yüze görüşme zahmetine katlanır mısınız? İlan ver, pazarlık yap (çoğu zaman çelik gibi sinirlere sahip olmanız gerekir.) alıcı ile görüş ve ödemeni al.

Bilgisayarınızı hak ettiği değerde satabilmek için biraz çaba göstermeniz ve titiz bir kullanım geçmişine sahip olmanız gerekiyor.

İnternetten Aracı Kuruluşlara Satış

En hızlı ve en kolay seçeneklerden birisi internet üzerinden alım-satım yapan kuruluşlara satmak. Kullandığınız bilgisayarınızı satmak için Google’da ”bilgisayar sat” yazarak çok vakit kaybetmeden birkaç soruya yanıt vererek bilgisayarınıza en fazla kaç TL ödeyeceklerini görebilirsiniz. Bu şekilde en az 7-8 farklı kuruluştan teklif alabilirsiniz. En zahmetsiz ve kolay yol olmasının yanında incelediğimiz alternatifler arasında en düşük değerlemeyi yapan kuruluşlardan olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bilgisayarcı Dükkanlarına Satış

Bilgisayar alım-satım işleri ile ilgilenen irili ufaklı birçok mağaza var.

Bu dükkanlardaki abilerimiz ve ablalarımız sahip olduğunuz cihazları en hızlı şekilde satabilmenize olanak sağlıyor. Bu kadar hızlı olduğu içinde bazı dezavantajları var tabii. Her güzelin bir kusuru vardır diye boşuna dememiş atalarımız.

Son kullanıcıya 5000 TL’ye satabileceğiniz bir cihazı bu dükkanlara 3000 TL’den 3500 TL’ye kadar fiyatlarla satabilirsiniz. 3500 TL’nin 1 kuruş dahi üzerine satamayacağınızı özellikle belirtelim. Aynı bölgede dükkan dükkan dolaşıp farklı fiyatlar alabilirsiniz. Ama bu işi yapan kuruluşların kendi aralarında yazılı olmayan bazı fiyatlama gelenekleri vardır. Aynı bölgede 10 mağaza gezdiğinizi farz edelim en yüksek fiyatı veren mağaza diğerlerinden sadece 100 TL fazla verecektir. O da iş ciddiye bindiği fiyatı daha da düşürmek için bilgisayarınızda bin türlü problem bulacaktır.

Kendiniz Satın

Bilgisayarınızı kendiniz satarsanız size en yüksek kârı sağlar, ancak çeşitli riskler ve zorlukları da yok değil. Bu yazıyı başından sonuna okuduysanız neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiği konusunda bazı fikirleriniz oluşmuştur. Hala yardıma ihtiyacınız varsa bize danışabilirsiniz.

Peki kendiniz bilgisayarınızı nasıl satabilirsiniz onları açıklayalım.

İlan Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Dürüst olun. İlan açıklamasında neden sattığınızı da belirtin.
 • Kendi çektiğiniz gerçek fotoğrafları kullanın.
 • Her açıdan net fotoğraflar ekleyin.
 • Faturası, kutusu ve aksesuarlarıyla birlikte satıyorsanız en az bir fotoğrafta yer verin.
 • Mümkünse video ekleyin. (Satış hızınızı arttıracaktır.)
 • Cihazın ekranı açık ve kapalı şekilde fotoğraf ekleyin.

sahibinden.com ile Satın

Ülkemizin en büyük online yerli sermaye ile kurulmuş pazaryeri sitesidir. Bebek arabasından, tır dorsesine, akıllı telefondan, uçağa kadar her şeyi bulabileceğiniz kocaman bir kullanılmış ve sıfır ürün cenneti. Kullandığınız bilgisayarı en yüksek bedel karşılığında ve hızlıca birkaç adımda satabileceğiniz bir yer.

 • Ücretsiz üye olun.
 • Telefonunuzun marka ve modelini seçin.
 • Telefonunuzun fotoğraflarını ekleyin.
 • Telefonunuzun kullanım durumu ve fiziksel durumu hakkında bilgi verip, neden sattığınızı da belirtmeyi unutmayın.
 • Talep ettiğiniz fiyatı girin ve ilanınızı yayınlayın.

Sahibinden.com ile satmak istediğiniz bilgisayarı güvenli şekilde alıcılara ulaştırma konusunda ikincieldeguven.com GET Teslimat Servisi’ni kullanabilirsiniz.

Kredi kartı ile ödeme alabilir, tanımadığınız kişi ve kurumlar ile uğraşma riski olmadan alıcıların kendilerine en yakın ikincieldeguven.com anlaşmalı mağazalarından sattığınız bilgisayarı teslim alabilirler.
Ödeme için günlerce beklemenize gerek kalmaz. Sattığınız bilgisayar alıcıya teslim edildiği anda ödemeniz onaylanır.

Letgo ile Satın

Çek. Yükle. Mesaj at. Letgo ile kolay sat. Letgoooo.

Letgo ile satmak gerçekten çok kolay tabii çelik gibi sinirlere sahipseniz. Artık dilimize yerleşmiş bir terim olan Letgo ölücüleri nedeniyle olmadık takas teklifleri ve saçma pazarlıklara hazır olun. Letgo, sahibinden.com’un aksine satıcının bulunduğu bölgenin çevresindeki alıcılara ulaşması konusunda bir adım önde. Letgo’da verdiğiniz ilanlarda alıcı ile yüz yüze alışveriş dışında bir seçeneğiniz bulunmuyor. Verdiğiniz ilanları sadece çevrenizdeki alıcılar görebildiği için satış hızını da etkiliyor. Çünkü sadece yaşadığınız çevredeki kişiler ilanlarınızı görebiliyor.

Artık Letgo’da ilan vererek sattığınız ürünlerin teslimatı için kullanabileceğiniz bir teslimat servisi var. ikincieldeguven.com mağazadan teslimat servisi! Siz alıcı ile anlaşın. Biz teslim edelim. Tanımadığınız kişi ve kurumlarla uğraşma riskine girmeyin. Siz sattığınız ürünü mağazamıza getirin ya da şuradaki formu doldurup üye olun ve ücretsiz kargo ile alıcıya en yakın mağazamıza gönderin. Biz anlaştığınız alıcıya telefonunuzu teslim edelim ve ödemenizi aynı gün içerisinde banka hesabınıza aktaralım.

Peki kendiniz bilgisayarınızı nasıl satabilirsiniz onları açıklayalım.