İkinci El Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

anakart

İkinci el anakart alınır mı?

Evet ikinci el anakart alınır fakat biraz meşakkatli bir süreçten geçilmesi gerekir. Bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde topladığı için ilk alınması gereken parçadır ve aldıktan sonra pişman olmamak için anakartın sorunsuz çalıştığından emin olmanız gerekir. 

İkinci el anakart nasıl test edilir?

Anakart bilgisayarın çalışması için olmazsa olmaz bileşenlerden biri, peki ikinci el anakart alırken nasıl bir kontrolden geçirmelisiniz?

Kartın fiziksel kontrolü

Anakartı sadece elinizde inceleyip gözlerinizle hata arayarak kontrol edemezsiniz. Güç verip, işlemci, ram gibi bileşenleri anakart üzerinde denemeden bir anakartın doğru şekilde çalışıp çalışmadığını anlamak imkansızdır. Bu riski almanızı tavsiye etmiyoruz. Vakit kaybetmemeniz için sisteme takıp denemeden karar vermenize yardımcı olacak ipuçlarını sıraladık.

 1. Kondansatörler şişik olmamalı. Şişik kondansatör masraf demektir. Bozuk kondansatörler iyi bir teknik serviste uzmanlar tarafından kolayca değiştirilebilirler.
 2. Anakartın arkasındaki bakır rengi yollarda çizik olmamalı.
 3. Kartta renk değişimi olmamalı. Renk değişimi iyi soğutulmamış veya işlem görmüş bir kart olduğu anlamına gelir.
 4. İşlemci takılacak pin yuvasını kontrol edin. Pimlerde yamukluk, düzeltme veya eksiklik olmamalı. 
 5. Tüm USB, HDMİ, DP, optik, ses ve kulaklık soketlerini parmağınızla hafif bir baskı uygulayarak sağlamlık kontrolünden geçirin.
 6. Kartın bükülmemiş olmasına da dikkat edin. Son zamanlarda bükülmüş kartların sayısında bir artış yaşanıyor.

Oksitlenme

Elektronik ürünlerin en sinsi düşmanı oksitlenmedir. Oksitlenme havadaki suyun metal bileşenler üzerinde kimyasal tepkimeye girmesi sonucu oluşan küf benzeri zararlı bir kimyasaldır. İlk oluşmaya başladığı zaman kartın düzgün çalışmasını engellemez fakat ilerleyen zamanda kartın kısa devre yapmasına neden olup, kartınızın bozulmasına yol açabilir. Nemli ve az havalandırılan ortamlarda sıkça yaşanan bir durumdur. Anakartın daha önce çalıştırıldığı ortamı tahmin etmek güç olduğundan dolayı oksit ihtimaline karşı daha dikkatli inceleyin.

oksitlenmiş anakart

Komponentleri kontrol edin

Komponentler, dışarıdan dikkatli gözlerle bakıldığında durumunu belli eder. Şişik kondansatörleri, eğilmiş ya da ezilmiş dirençleri, hatalı kuzey, güney köprüleri olan anakarttan uzak durmanızı öneriyoruz. Tabii kartın arızasını biliyor ve arızaya uygun bir fiyatta alım yapıyorsanız bir şey diyemeyiz. Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte şişik ve patlak kondansatörler tarihin tozlu sayfalarında yerini almaya başladı.

şişmiş ve patlamış kondansatör

BİOS

Belki de en önemlilerinden biri de BİOS’tur. BİOS denen şey sapasağlam bir kartı size bozuk gösterebilir. BİOS sürümünün güncelliğini ve BİOS pilini kontrol edin.

anakart arızasını anlamak

Stres testi

Anakartın üzerindeki eksik bileşenleri tamamlayıp bir sistemde stres testi yapın. 10 dakikalık test yeterli olacaktır. Stres testleri bileşenlerden alınabilecek maksimum gücü simüle ederler. İşlemcinin, anakartın ve diğer bileşenlerin gerektiği zamanlarda doğru şekilde çalışıp çalışmadığını kısa sürede gösterir. Testler her zaman doğruyu söylemez. 

Anakart ve ekran kartı uyumu nasıl anlaşılır?

Verilen tüm bilgiler İntel ve AMD ekran kartları ve anakartlar ile uyumludur.

PCI-Express uyumluluğu

Günümüzde tüm anakartlar PCI-Express yuvasına sahiptir. Anakartınızın PCI-Express yuvasının 2021 yılında 2.0, 3.0 veya 4.0 olması gerekir. Ekran kartının teknik özelliklerine baktığınız zaman slot tipi kısmında hangi PCI-Express yuvasını kullandığını görebilirsiniz. Tüm PCI-Express versiyonlarının fiziksel özellikleri aynıdır sadece her yeni versiyonda veri iletim hızı 2x hızlanmıştır.
Önemli: Anakartınızın PCI-Express yuvası 2.0 ve alacağınız ekran kartı PCI-Express 3.0 kullanıyorsa ekran kartından beklediğiniz performansı alamazsınız. Anakartınız PCI-Express 3.0 destekli fakat, ekran kartınız PCI-Express 2.0 destekliyor ise ekran kartınızın performansında bir kayıp yaşamazsınız.

Ekran kartının büyüklüğü

Bazı ekran kartları 2 slot genişliğinde yer kaplar. Mini İTX veya Micro ATX bir anakart kullanıyorsanız, bazı ekran kartları bilgisayar kasasının içindeki boşluğa sığmayabilir. Ekran kartının takılacağı yerin uzunluğunu ve genişliğini iyi hesaplayın.

Güç ihtiyacı

Ekran kartları marka ve modele göre değişkenlik gösteren elektriksel bir güce ihtiyaç duyarlar. Ekran kartınızın maksimum ne kadar güç tükettiğini öğrenin ve buna uygun kaliteli bir güç kaynağı alın.

Güç bağlantısı için pin konnektörleri

Ekran kartlarına birden fazla güç konnektörü takılabilir. Bu güç konnektörleri 6 pin ve 8 pin olabilir. Ekran kartının kaç pinli güç girişi olduğunu öğrenin ve buna uygun kablolar alın.

Anakart arızası nasıl tespit edilir?

Anakart arızaları genellikle dengesiz voltajdan ve kötü soğutma nedeniyle aşırı sıcaktan kaynaklanır. 

 • İlk iş olarak bilgisayarı kapatın.
 • Bilgisayar kasasından elektrik(power kablosu) kablosunu çıkarın.
 • Kasanın yan kapağını sökün.
 • Elektrik kablosunu tekrar takın ve bilgisayarı başlatın. Anakartınızdan gelebilecek bip sesini dinleyin. Anakartlar bozuldukları zaman problemle ilgili bilgi vermeleri için dahili bir hoparlör barındırırlar. Bu hoparlörden bip sesi duyabilirsiniz. Kaç kere bip sesi geldiğini not edin. Anakart Bip Sesi Hata Kodlama Rehberi ile hatanın nereden kaynaklandığını bulmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeni nesil anakartların hemen hepsinde led bildirim ışıkları da bulunur. RGB ışıklar ile karıştırmayın! Bu ışıklar sayesinde hangi modülün arızalı olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Anakart üzerinde yeşil ışık dışında bir ışık görüyorsanız o ışığın yanındaki bileşeni kontrol etmelisiniz.
 • BİP sesi duymazsanız ve led ışıklarda bir arıza belirtisi göremiyorsanız bilgisayarı kapatın. Tüm çevre birimlerini sökün.(klavye, fare, ethernet, USB vb.)
 • İşlemci fanını sökün. İşlemciyi yuvasından sökün ve olası hatalara karşı kontrol edin. Tekrar enerji verin ve işlemci fanının dönüp dönmediğini kontrol edin.
 • İşlemci fanının dönüp dönmediği kontrol edilir. Açma kapama tuşuna basıldığında fan dönmüyorsa anakarta enerji gelmiyordur. Açma kapama tuşunun çalıştığından emin olun. Tuşun çalıştığından emin olamıyorsanız anakart üzerindeki on/off kontağını deneyin.
 • BİOS pilini kontrol edin.
 • Anakart üzerinde yanık izi, patlamış kondansatör, olması gerekenden fazla ısınan bir komponent(güney, kuzey köprüleri) ve çatlak, çizik olup olmadığına bakılır. 
 • Bilgisayar açılıyorsa BİOS sürümünü kontrol edin ve tekrar yükleyin.

Anakart arızası için teknik servislerde bu aşamalar sırayla uygulanarak kontrol edilir. Arızalı parçanın belirlenmesi için servislerde elektronik ölçüm aletleri kullanılır.

Türkiye’nin orta, güney ve güneydoğu bölgelerinde yaşıyorsanız elektrik akımlarındaki dengesizliğe karşı akım koruyucu priz kullanmanızı öneriyoruz.

Anakart tamiri olur mu?

Evet. Arıza tespiti yapıldıktan sonra çok makul fiyatlara arızalar giderilebilmektedir.

Anakart tamiri ne kadar tutar?

Anakartın modeline göre değişmekle birlikte 50TL’yen başlayıp 400 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Sık sorulan sorular

Anakart yanarsa bilgisayar açılır mı?

Hayır, anakart yanarsa bilgisayar açılmaz. Anakartın yandığından emin değilseniz ilk önce güç kaynağını kontrol edin. 

Anakart çeşitleri nelerdir?

Endüstriyel kullanım(sanayi ve sunucu) ve ticari kullanım(son tüketici) olarak ayırabiliriz. Ticari kullanım için üretilen kartlar günlük hayatta kullandığımız masaüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır.
Full ATX, Micro ATX, Mini ITX anakartları her yerde bulabilirsiniz.

 • Mini AT
 • XT
 • Full ATX 
 • Micro ATX
 • Flex ATX
 • LPX 
 • BTX
 • Pico BTX
 • Mini ITX
 • E-ATX

Anakart ve işlemci uyumu

Anakart ve işlemci uyumu, çok kafa karıştırıcı bir hal alıyor. Bunun nedeni çok fazla soket tipi olması ve bu soket tiplerine uygun her ihtiyaca yönelik farklı farklı çipsetlerin tasarlanmasıdır. İşlemcinin marka ve modeline karar verdiyseniz anakart seçmeniz çok kolaydır. Tek yapmanız gereken işlemcinin teknik özelliklerinden hangi soket tipi ile uyumlu olduğunu öğrenmektir. İntel İ7 7700K işlemcili bir sistem toplayacaksanız yapmanız gereken Google’da “1151 pin anakart” diye aratmaktır. i7 7700K’nın teknik özelliklerine baktığımız zaman 1151 pinli soket yapısı ile uyumludur.

İntel İşlemci ve Anakart Uyumu Öğrenin

AMD İşlemci ve Anakart Uyumu Öğrenin

Anakart pili biterse ne olur?

Bilgisayarı her açışınızda tarih ve saati girmenizi ister. BİOS pili anakartın tarih ve saatinin güncel tutulmasını sağlar.

Anakart modelini nasıl öğrenebilirsiniz?

 • Klavyenizdeki Windows tuşuna ve R tuşuna aynı anda basın. Sol alt köşede “Çalıştır” ekranı açılınca, msinfo32.exe yazın ve “Enter” tuşuna basın.
 • Karşınıza “Sistem Özeti” ekranı geliyor ve açılan menüden anakart üreticisi, anakart modeli ve anakart çipset türünü görebilirsiniz.

Anakart üreticileri

 • IBM
 • Asrock
 • Intel
 • Asus
 • Gigabyte
 • MSI
 • EVGA
 • Powercolor
 • Zotac
 • EPoX
 • ECS
 • Abit
 • DFI
 • Foxconn
 • Biostar

İkinci El Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ekran kartı

Şuraya bir ipucu verelim. İkinci el bir kart almak istiyorsanız eğer vaktinizde varsa yeni çıkan kartları bekleyin. Yükseltme yapmak isteyen kullanıcılar elindeki kartları satmak isteyecek ve hem pazarlık yapma şansınız yükselecek hem de daha fazla alternatife kavuşacaksınız.

İçeriğimize bir şehir efsanesi ile giriş yapalım. İkinci el ekran kartlarının performansı düşük mü olur?

İkinci el ekran kartları sıfırından daha az performans göstermez. Bugün sıfır alınan Gigabyte AORUS GeForce GTX 1070 Ti 8G ile 1 yıldır kullanımda olan Gigabyte AORUS GeForce GTX 1070 Ti 8G aynı performansı verir.

Bilgisayar donanımları, uzun süreler boyunca tutarlı bir şekilde çalışmak için imal edilmişlerdir. Biraz geniş kapsamlı bir genelleme de olsa, orjinal ambalajı elinde tutan satıcılar, parçaları daha iyi muhafaza etme eğilimindedir, bunun nedeni genellikle sahip oldukları ekran kartlarını ilerleyen günlerde satma niyetinde olmalarından kaynaklanır. Sürekli sistem yükselttikleri için titizdirler.

İkinci el ekran kartı alırken önünüzde iki seçenek var. Biri doğru şekilde kullanılmış ve bakımları zamanında yapılmış ekran kartları, diğeri de yanlış şekilde kullanılmış ve bakımları yapılmamış ekran kartlarıdır.
Bu iki ekran kartını birbirinden ayırmak çok zor değil. Sadece biraz dikkatli davranmanız gerekiyor.

Kamu Spotu: Ekran kartı, işlemci ve anakart kadar önemli olan diğer bir birimde güç kaynağıdır. Güç kaynağınızın sisteminizi besleyecek güçte olmasına özen gösterin.

İkinci el ekran kartı alınır mı?

Sistemin en önemli parçalarından birisi de ekran kartlarıdır. Peki ikinci el ekran kartı almak mantıklı mı?
Cevabımız “Evet”.

Her ikinci el üründe olduğu gibi ikinci el ekran kartlarında da bazı riskler var. Alıcılar bu risklerin farkında olarak alışveriş yapmalılar. Her elektronik üründe olduğu gibi ekran kartlarının da ikinci el piyasası oldukça hareketli. 

Ekran kartları elektrik yüküyle çalışır. Üzerlerinde fanlar haricinde mekanik bir birim olmadığı için yıpranmaya bağlı herhangi bir kullanım ömürleri yoktur. Çok kullanılmış bir ekran kartı çok yorulmaz ya da ömründen bir şey eksilmez. Bu nedenle ikinci el veya sıfır ekran kartlarının tahmin edilebilir bir ömürleri yoktur. Üreticilerde biz tüketicilere bununla ilgili bir tarih veya zaman aralığı veremezler. Doğru koşullarda, doğru şekilde kullanıldığı takdirde biraz da şanslıysanız, sıfır ya da ikinci elde olsa almış olduğunuz ekran kartlarını yıllarca en ufak bir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Tabii burada 3 yıl önceki ekran kartının güncel oyunları oynatabileceği konusunda bir iddiamız yok. Her geçen gün daha fazla güç isteyen oyunlar piyasaya sürüldükçe mevcuttaki kartlar çok daha hızlı eskiyor.

Garantili bir ikinci el ekran kartı alırken de dikkatli olun. Karta servis dışında müdahale edilip, herhangi bir parçası tamir işlemi görmüş olabilir.

“Elektronik işi tamamen şans işidir. Ekran kartı da öyle.”

İkinci el ekran kartı almak mantıklı mı?

Evet. İkinci el ekran kartı almak mantıklıdır. İkinci el ekran kartı almanın hangi şartlarda ve neden mantıklı olduğunu açıklayalım:

 • Fiyat : Biraz sabrederek ve araştırarak hem bütçenize hem de sisteminize uygun bir ekran kartı bulabilirsiniz.
 • Marka ve model sınırlaması olmaması : Sıfır ekran kartlarında marka, model, stok sayısı ve kampanyalar sınırlıdır. İkinci el ürünlerde aynı ürüne ait onlarca farklı ilan bulabilirsiniz. 
 • Daha iyisini daha ucuza alabilme şansınız var. Sıfır GTX 1050 Tİ 4GB almak yerine, daha ucuza ya da aynı fiyata ikinci el bir GTX 1650 4GB tercih edebilirsiniz.

Alacağınız ikinci el ekran kartlarının, kartın devre elemanlarını(kapasitör, direnç vb.) bozacak dirençte bir güçle karşılaşmamış olması gerekir. Bunun anlamı, hava akımının iyi olduğu bir kasa içerisinde kullanıldıysa, fan temizliği ve termal bakımı zamanında yapıldıysa, overclock yapalım derken üzerindeki devre elemanlarının kapasitesi üzerinde bir zorlamaya maruz kalmadıysa (maksimum kapasitesi 3.5 volt olan bir kapasitöre sürekli ve uzun süreli 4 volt elektrik verilmesi vb.) yapacağınız en mantıklı alışverişlerden biri olabilir. Çoğu zamanda kronik sorunları olan kartlar olabiliyor. Ekran kartı almadan önce sıfırda olsa ikinci elde olsa almayı düşündüğünüz kartlarla ilgili mevcut kullanıcıların yorumlarını öğrenin. Bunun içinde teknoloji forumlarındaki ve Facebook gruplarındaki konuları takip edebilirsiniz. Kronik problemi olan bir ekran kartı almak istemezsiniz.

İkinci el ekran kartı nasıl test edilir?

Ekran kartının testinden önce dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı belirtelim.

 1. Ekran kartlarının internetten alınmış fotoğraflarına aldanmayın.
 2. Satın alacağınız ekran kartının gerçek fotoğrafını ve mümkünse videosunu isteyin.
 3. Kullanım süresine bağlı olarak termal macununun yenilenip, yenilenmediğini sorun.
 4. Üzerine yüklenmiş standart olmayan bir BİOS versiyonu olup, olmadığını sorun.
 5. Satıcı tarafından gönderilen, gösterilen çalışan sistem videolarına inanmayın.

Fiziksel kontrol

Ekran kartını elinize alıp, anakart üzerinde kontrol etmeden satıcıya ödeme yapmayın. Özellikle havale, eft, papara gibi ödeme yöntemleriyle önce ödeme talep eden kişilerin sattığı ürünlerden uzak durun.  

Yapılan en büyük hatalardan birisi üstünkörü fiziksel bir kontrolle Furmark testinde ekran kartının sağlamlığının belli olacağıdır. Bu durum bir şehir efsanesinden öteye gitmez. 

Ekran kartları, PCB(baskılı devre kartı) adı verilen kartlar üzerine yerleştirilen bileşenlerden oluşur. Bu kartın üzerinde bakır yollar zarar görmüş olabilir. Lehimler çatlamış olabilir. Birkaç çatlak lehim ve birkaç bozuk yol ekran kartının Furmark testinde başarılı sonuç almasını engellemez.

ayakları kırılmış çipset(sol), bozuk dirençler(sağ)
çizilmiş veriyolları

 

 

 

 

 

 

PCB üzerindeki renk değişimlerini gözlemleyin. Eğer gözle ayırt edilebilecek bir renk değişimi görüyorsanız o ekran kartı ağır yük altında uzun süre olmaması gereken bir sıcaklıkta çalıştırılmış ve ısı hasarı almış demektir. Fırınlanmış bile olabilir. Miningde kullanılan bir kart olması da kuvvetle muhtemeldir. Böyle bir ekran kartını çok uygun fiyata alabiliyorsanız alın, alamıyorsanız uzak durun.

                                           

 

 

Termal macunun durumunu kontrol edin. Kurumuş bir termal macunla yapılan Furmark testi sizi yanıltır. Az veya çok kullanılmış olması durumu değiştirmez. İkinci el garantisi devam eden bir ekran kartı da alsanız yapmanız gereken en iyi şey termal bakımını yaptırmaktır.

Ekran kartının tüm bileşenlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Bazen şişen bir kondansatör bile sizi bir süre sonra masrafa sokmaya yeter. 

Bağlantı portlarını kontrol ettiniz mi? HDMİ ve DP gibi görüntüyü aldığınız çıkış birimlerini kontrol edin.

Ekran kartındaki VGA, HDMI ve DVI girişleri


Yazılımsal kontrol (test yazılımları)

Ekran kartını denemeden ödeme yapmayın. Satıcı tarafından gönderilen, gösterilen çalışan sistem videolarına inanmayın. Çalışan bir sistem üzerinde, bizzat deneyerek ikinci el ekran kartı almanız, mental sağlığınız açısından büyük önem taşıyor.

Sentetik test programları denilen, grafiksel gerilimleri veya oyun içi süreçleri simüle ederek ekran kartının mevcut durumu hakkında bilgi verebilen özel geliştirilmiş yazılımlar vardır.

Bu yazılımlar sayesinde;

 1. Ekran kartının boşta ve yük altındaki sıcaklığı,
 2. Belleğin ve yonganın toplam gücünün ne kadarının kullanıldığını,
 3. FPS değeri,
 4. Ekran kartının saat hızı,(mhz)
 5. Ekran kartının marka ve modeli
 6. Ekran kartının kaç GB VRAM’e sahip olduğu,
 7. Ekran kartının orjinal ya da fake olup olmadığı,
 8. Ekran kartının fanlarının dönüş hızı,

Her yazılımın aynı sonucu vermesini beklememeliyiz. Furmark’ta 55 derecede çalışan bir kart, CPU-Z kullanılarak yapılan bir testte 60 derecede çalışabilir. Bu farklar yazılımların farklı teknolojiler kullanmasından kaynaklanır. Testler yapılırken arka planda çalışan uygulamalar dahi büyük farklar oluşmasına neden olabilir. Sisteminizde kullandığınız anakarttan, RAM ve işlemciden kaynaklı çok fazla değişken var.

Sentetik test yazılımları ile yapılan uzun süreli testlerde, özellikle soğutması kötü bilgisayarlarda, eskimiş bileşenlerde yapılan testlerde ve dizüstü bilgisayarlarda ciddi hasarlara yol açabilir. 10-15 dakika süren testler ekran kartının durumunu anlamak için yeterli olacaktır.

Buraya kadar okuduysanız, ikinci el ekran kartı alırken neler yapmanız gerektiği konusunda bazı fikirleriniz oluşmuştur.

İkinci el ekran kartı nereden alınır?

DonanımHaber Forum üzerinden ekran kartı almak

Türkiye’nin en çok üyeye sahip, teknoloji forumu olmasıyla biliniyor. İkinci el forumunda da onlarca farklı marka, model ekran kartını bulabilirsiniz. Daha dar bir kitle olması ve teknolojiye daha yatkın olmaları sebebiyle DonanımHaber Forum’da ikinci el ekran kartı almak istemeniz durumunda araştırma listenizde yer almalı. Yeni üyelere temkinli yaklaşıyorlar haberiniz olsun.

İkinci el satış sitelerinden ekran kartı almak

İkinci el ekran kartı almak için tercih edebileceğiniz seçenekler arasında ikinci el satış siteleri başı çekiyor. Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız, ikinci el ekran kartı alırken nelerle karşılaşabileceğiniz konusunda fikir sahibi olmuşsunuzdur. İkinci el ekran kartı alma konusunda yardıma ihtiyacınız olursa bize ulaşmaktan çekinmeyin. 

İkinci el bir ürün alıyorsanız kişisel güvenliğinizi ön planda tutmalısınız. Kişisel güvenliğiniz açısından aşağıdaki uyarıları dikkate almanızı rica ediyoruz.

 • Mümkünse gündüz saatlerinde görüşün.
 • Üzerinizde yüksek miktarda nakit para taşımamaya çalışın. 
 • Ödemeyi banka havalesi ile yapmak iki taraf içinde daha güvenli olacaktır.
 • Bankaların EFT saatlerine dikkat edin. Yeni düzenleme ile birlikte EFT saatleri diye bir kavram artık hayatımızda olmayacak ama olsun siz yine de dikkat edin.
 • Ekran kartını kontrol etmeden, ödeme yapmayın.

İlanlarda dikkat etmeniz gerekenler

 • Dürüst satıcılar ilan açıklamalarında neden sattıklarını açıklayabilirler.
 • Cihazın kendisine ait fotoğraflar yoksa o ilanlardan uzak durun.
 • Her açıdan net fotoğraflar isteyin. Görüşmeden önce bunu istemek sizin hakkınız herkesin vakti değerli ama değil mi?
 • Faturası, kutusu ve aksesuarlarıyla birlikte satılan bir cihaz bulduysanız hemen favorilere ekleyin. Bilinçli bir kullanıcı olma ihtimali yüksektir.
 • Mümkünse ekran kartının çalışır halde bir videosunu isteyin. Karşılıklı güveni arttıracak ve satıcı karşısında işi bilen biri olduğu hissine kapılacaktır. Bu sizin için iyi bir şey.
 • En doğal hakkınız olan pazarlık kozunu kullanın. Bütçenizi aşan bir bedel olsa dahi teklif götürmekte fayda var. Tabii ölücülük yapmayın 🙂 
 • Çok düşük fiyatlara aldanmayın. Dolandırıcılar gerçek olamayacak fiyatlara ilan koyarak kapora ve ürün dolandırıcılığı yaparlar. Onların uzman olduğu konu sizi dolandırmak. İnanmayın!

sahibinden.com ile ekran kartı almak

Ülkemizin en büyük online yerli sermaye ile kurulmuş pazaryeri sitesidir. Bebek arabasından, tır dorsesine, akıllı telefondan, uçağa kadar her şeyi bulabileceğiniz kocaman bir kullanılmış ve sıfır ürün cenneti. Kullandığınız bilgisayarı en yüksek bedel karşılığında ve hızlıca birkaç adımda satabileceğiniz bir yer. Sahibinden.com’un bir artısı da bulunduğunuz şehirin dışındaki ilanları da rahatlıkla görebilmenizi sağlamasıdır. Bulunduğunuz bölgenin dışında aradığınız ürünleri daha iyi fiyatlara bulmanız mümkün. Nüfusu yüksek şehirlerde kart fiyatları genelde daha yüksek seyreder.

 • Ücretsiz üye olun.
 • Binlerce ürün arasından beğendiklerinizi favorilerinize ekleyin.
 • Favorileriniz arasından tüm satıcılara mesaj gönderin.
 • Pazarlık yapın ve ödeme konusunda anlaşın.

Letgo dan ikinci el ekran kartı almak

Çek. Yükle. Mesaj at. Letgo ile kolay sat. Letgoooo.

Letgo ile ürün almak gerçekten çok kolay. Letgo, sahibinden.com’un aksine satıcının bulunduğu bölgenin çevresindeki alıcılara ulaşması konusunda bir adım önde. Letgo’da gördüğünüz ilanlarda alıcı ile yüz yüze alışveriş dışında bir seçeneğiniz bulunmuyor. Nitelikli bir arama yapmakta gerçekten çok zor ama kullanıcı sayısı çok fazla olduğundan ihmal etmemeniz gereken bir ilan platformu. 

Facebook Marketplace ve Facebook gruplarından almak

Facebook’un resmi açıklamasına göre her 2 Facebook kullanıcısından 1’i Facebook Marketplace’i kullanıyormuş. Aradığınız ekran kartını hem daha uygun fiyata hem de daha hızlı bulabilmek için farklı bir alternatifiniz daha olduğunu bilmelisiniz. Facebook gruplarında her gün onlarca ürün el değiştiriyor. Almak istediğiniz markanın gruplarına kaydolun ve istediğiniz modelle ilgili bir talep oluşturun. Bırakın onlar sizi bulsun.

Mining yapılmış ekran kartı alınır mı?

Son yıllara damgasını vuran olay mining yani kripto para madenciliği. Peki kripto para madenciliğinde kullanılan ekran kartı alınır mı?
Cevabımız yine “Evet”. Burada sorulması gereken asıl soru “neden alınmayacağı?”

Ekran kartları elektrik yüküyle çalışır. Üzerlerinde mekanik bir birim olmadığı için yıpranmaya bağlı herhangi bir kullanım ömürleri yoktur. Çok kullanılmış bir ekran kartı çok yorulmaz ya da ömründen bir şey eksilmez. Bu nedenle ikinci el ekran kartlarının tahmin edilebilir bir ömürleri yoktur.

Miningde kullanılmış olduğunu bildiğiniz bir kart alacaksanız, muadili ikinci el kartlardan en az %40 daha uygun bir fiyata almanız alıcı açısından mantıklı bir alışveriş olacaktır. Dünyada da bu şekilde bir piyasa fiyatı oturmuş durumda, madencilik yapıyorsun para kazanıyorsun bu kart muadillerinden ucuza satılmalı mantığı her yerde hakim.

Kripto madenciliğinde verimlilik

Kripto madencilikteki en büyük detay verimdir. Ekran kartları sadece belirli sıcaklık değerlerinde en yüksek verimlilikte çalışır. Madenciler ekran kartlarını belirli bir sıcaklıkta sabit tutmak zorundadırlar. Bu sıcaklık değerleri değiştikçe ekran kartlarının algoritmaları çözme süreleri uzar. Bu sürelerin uzaması madencilerin işine gelmez. Bazı Youtube kanalları mining kartların 7/24 yüksek yük altında çalıştırıldığı ve ekran kartı üreticilerinin bu ürünleri günde 7-8 saat çalışabilecek kapasitede ürettiğini iddia ediyorlar. Elektriksel akım ile çalışan hiçbir ürünün eğer mekanik bir parçası yoksa herhangi bir kullanım ömründen bahsedilemez.

Mining yapılmış bir kart ile mining yapılmamış bir kartı yanyana koyduğunuz zaman aradaki farkı anlayamazsınız. Herhangi bir teste dahi soksanız anlamanız mümkün değildir.

Daha fazla detay isteyenler için biraz daha teknik konulara girelim.

Mining yapan kişiler ekran kartlarının ısısını optimum seviyede tutmak zorundadır. Bunun bir nedeni termal harekettir. Ekran kartları üzerindeki tüm bileşenler birbirlerine lehim adı verilen bir yöntem ile bağlanır. Lehimin ana maddesi kalay ve kurşun karışımından oluşur. Kalay ve kurşun birer metal çeşidi olduklarından dolayı, lehimler sıcak ve soğuk değişimlerinden etkilenir. Bu dalgalı termal etkilenme sonucunda lehimlerde çatlaklar oluşabilir. Lehimlerde çatlaklar oluşması, ekran kartlarının üzerindeki bileşenlerin birbiri ile iletişimini etkiler ve ekran kartının bozulması denen durum ortaya çıkar. Reballing yapılması gerekir. Yani bu lehimlerin yenilenme işlemidir reballing. Şimdi bu termal değişimler günde 2-3 saat oyun oynanan sürekli ısınıp, soğutulan bir bilgisayarın ekran kartında mı daha çok yaşanır? Yoksa belirli bir ısı aralığında sürekli olarak mining için koşturulan ekran kartında mı?

Miningde kullanılan bir ekran kartı aynı güçte ve sürekli çalıştırılırsa (kabul edilebilir bir sıcaklık aralığında), aşağı yukarı termal harekete sahip olmayacak ve benzer yaştaki bir oyun kartından daha uzun ömürlü olabilecektir. Ekran kartı sektöründe mining algısı ne yazık ki değişmiyor. İşin kötü yanı mining yapılmış ekran kartını diğerlerinden ayırabilmek mümkün değil. 

Ekran kartı iyi veya kötü kullanılmışsa bunu anlayabilirsiniz. Standart tüketicinin bunu anlaması da imkansıza yakın diyebiliriz.

İkinci el ekran kartlarında sık karşılaşabileceğiniz sorunlar

Ekran kartı sarkması

Kasa içerisinde destek için kullanabileceğiniz ekran kartı desteklerinden alabilirsiniz. Ekran kartının yamuk olmadığından emin olun.

Tozlu fanlar ve ısı dağıtıcı bakır borular

Fanları sökün, boruları temizleyin ve geri takın. Hepsi bu kadar.

Hasarlı PCB(baskılı devre kartı)

Ekran kartınızın bütün bileşenlerini üzerinde tutan karttır. Kartta meydana gelmiş bir çatlak veya çizik kartın düzgün çalışmasını engeller. Çözümü bulunabilir de bulunamayabilir de. Bir uzmana danışın. 

 

Ekran kartı fazla ısınıyor

Ekran kartınız normalden fazla ısınıyorsa fanların temizliğini yapıp, dönüş hızlarını kontrol etmelisiniz. Termal macunun kuruması da fazla ısınmaya neden olur. Teknik yardım almanız gerekebilir.

Seri no etiketi

En dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de eğer varsa seri numarasının yazılı olduğu etiketin okunabilir olmasıdır. Garantisi devam eden ürünler için yetkili servislerde garanti dışı tamir hizmeti verilir.

Oksitlenme

Oksitlenme havadaki suyun metal bileşenler üzerinde kimyasal tepkimeye girmesi sonucu oluşan küf benzeri zararlı bir kimyasaldır. Oksitlenme ilk zamanlarda kartın düzgün çalışmasını engellemez fakat ilerleyen zamanda kartın kısa devre yapmasına neden olup, kartınızın bozulmasına neden olabilir. Oksitlenme görüldüğü anda kartı söküp, servise gönderin ve temizletin. İlk evrelerde fark ederseniz muhtemelen bir sorun yaşamadan uzun yıllar kullanabileceksiniz.

Sık Sorulan Sorular

Garantisi bitmiş ekran kartı alınır mı?

Her soruya “Evet.” diyoruz ama garantisi bitmiş ekran kartı da alınır. Garantisi devam eden muadillerine göre, daha düşük bir fiyata alındığı takdirde garantisi olmayan ekran kartı almak yine mantıklı bir alışveriş olacaktır.

Doğum tarihi 1990 ve öncesi olanlar az çok bilirler, eğer bir araba alacaksanız önce o arabadan(marka, model) anlayan bir usta bulmanız gerektiği söylenir. Elektrik-elektronik mühendisi olmayabilirsiniz. Bu nedenle eğer garantisi olmayan bir ekran kartı alacaksanız öncelikle ekran kartları konusunda uzman bir teknik servis bulmanızı öneriyoruz. 

Teşhir ürünü ekran kartı alınır mı?

Evet. Çok mantıklı ve yerinde bir karar olacaktır. Mağazalarda cam dolaplar içerisinde saklanan bir ekran kartı almak mantıksız olur mu hiç? Hem de daha ucuza alabilirsiniz. Eğer denk gelirse kaçırmayın.

Mining ekran kartı nedir?

Kriptoparaların karışık algoritmalarını çözmek için kullanılır. 7 gün 24 saat boyunca hiç durmadan, kripto madencilik için üretilmiş özel anakartlara takılarak yine özel yazılımlar ile belirli yük altında çalıştırılırlar. Her ekran kartı ile madencilik yapmak tercih edilmez. Verimli olmadığı için sadece belirli model ekran kartları kullanılır. Kriptopara madenciliğindeki en büyük detay verimliliktir.

Mining ekran kartına zarar verir mi?

Bunun yanıtı evet veya hayır olarak verilemez. Mining yapan kişi veya kişilerin ekran kartına ne kadar iyi baktığı ile ilgilidir. Ekran kartları doğru koşullarda çalıştırıldıkları sürece yani belirli sıcaklık değerlerinde çalıştırıldığı sürece zarar görmez. 

Mining ekran kartı ile oyun oynanır mı?

Evet oynanır fakat ekran kartı modeline göre değişkenlik gösterir. Mining ekran kartları, perakende elektronik mağazalarından aldığınız ekran kartlarının aynısıdır. Tek farkları kriptopara madenciliğinde kullanılmalarıdır. Tabii sadece mining için üretilmiş HDMİ, DP vs. görüntü aktarım portu olmayan ekran kartları da vardır.

Fırınlanmış ekran kartı anlaşılır mı?

Hem evet, hem hayır. Ne kadar süre ve ne kadar sıcaklıkta kaldığı önemlidir. PCB üzerinde yanık varsa çok büyük ihtimalle fırınlanmış yada yüksek sıcaklıklarda çalıştırılmış olduğu anlamına gelir. Fırınlama işlemine amatörce bir reballing denemesi diyebiliriz. Yararından çok zararı vardır.

Ekran kartı tamiri yapılır mı?

Evet. Ekran kartı chipset değişimi, gpu onarımı, güney ve kuzey köprüsü değişimi gibi tüm ekran kartı arızalarında “Tuzla Kant Bilgisayar” dan destek alabilirsiniz.

Ekran kartı yıpranır mı?

Mekanik bir parçaları olmadığı için yıpranma durumu ekran kartlarında görülen bir durum değildir.

Ekran kartının bir ömrü var mıdır?

Hayır ekran kartının belirli bir ömrü yoktur. Daha doğrusu elektronik ürünlerin belirli bir ömürleri yoktur. Doğru şartlar altında çalıştırıldığında çok uzun yıllar arıza vermeden çalışmaya devam edebilirler.

İkinci El Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

KAMU SPOTU: Monitörünüzün boyutu ne olursa olsun göz sağlığınız açısından, gözlerinizden en az 50 cm uzaklıkta olmalıdır. Monitörün pozisyonu kullanıcının başının dik, doğal boyun ve omuz pozisyonlarını desteklemelidir. Göz seviyesinin altında ya da üstüne olmamalıdır. Boynunuzu ve çene pozisyonunuzu değiştirmeden monitörün her noktasını rahatça görebilmeniz önemlidir.

İkinci el bir monitör alırken iki aşamalı bir kontrol mekanizmasından bahsedebiliriz. Önce gözle ve elle monitör üzerinde eğer varsa fiziksel kusurları tespit edilir. Akabinde bir bilgisayar veya görüntü kaynağına bağlanarak doğru çalışıp çalışmadığı ölü piksel ve ışık sızması testi de yapılarak kontrol edilir.

Test için yanınızda bir kablo bulundurmayı unutmayın. Monitör üzerindeki tüm giriş birimlerini denemenizi tavsiye ediyoruz. Siz HDMİ kullanacaksanız, HDMİ kablo mutlaka bulundurun ama monitör üzerinde DP varsa bir DP kablosu edinip, DP girişini de kontrol edin. Soketleri iyi inceleyin. Ezik, soketin içeri kaçması gibi durumlar olmasın.

İkinci el monitör alınır mı?

Evet ama test etmeden almamalısınız. İkinci el monitör almayı düşünüyorsanız, doğru şekilde test etmelisiniz. Doğru şekilde test edilmeyen hiçbir ürün alınmamalıdır. Monitörler kolay kolay bozulmadıkları için ufak birkaç testten sonra gönül rahatlığı ile alınabilir. 

Monitör neye göre alınır?

Monitörler günlük ve iş amaçlı kullanım, oyun ve profesyonel kullanım olarak 3(üç) ana başlıkta toplanabilir.

Monitörler kullanıcı ihtiyacına ve beklentisine göre tercih edilmelidir. Birincil kullanım amacı netleştirildikten sonra ihtiyaç duyulan diğer özellikler belirlenir. 

Türkiye’nin en büyük teknoloji platformlarından Donanım Haber’in Genel Yayın Yönetmeni Mesut Çevik’in kendi youtube kanalında hazırlamış olduğu monitör alım rehberinin videosunu da aşağıya iliştirelim ki herkes faydalansın.

PC ve KONSOL için en iyi monitör hangisi? | Monitör satın alma rehberi

Monitör seçiminde birinci öncelik kullanım ihtiyacına göre belirlenir. Peki monitör boyutu neye göre belirlenir?

Televizyonculukta, kullanıcı deneyimi ve göz sağlığı için  tavsiye edilen izleme mesafeleri vardır. Bu tavsiye edilen izleme mesafeleri, televizyonun panel boyutuna, televizyonun ağırlıklı olarak izleneceği en yakın ve en uzak mesafeye ve televizyonun çözünürlüğüne göre değişkenlik gösterir. Monitöre bakarken boynunuz düz olmalıdır. Monitör göz hizanızdan daha aşağıda ya da yukarıda olmamalıdır.

FPS(silahlı falan, patlamalı çatlamalı) denilen oyun türlerini oynuyorsanız dikkat odaklı bir oyun türü olduğundan seçtiğiniz monitörün büyük olması bir süre sonra boyun ağrılarına neden olacaktır. Bu durumda oyun performansını doğrudan etkileyecektir. FPS türü oyunlar için 27” üzerini tavsiye etmiyoruz.

Moba ve RPG oyun türlerinde büyük ekran daha avantajlı olabilir. Tek bir karakter yönlendirildiği ve harita ağırlıklı olarak ekranın orta kısımlarına konumlandırıldığı için büyük ekran oyun zevkinizi arttıracaktır.

E-spor turnuvalarında 24” boyutunda monitörler kullanılır.

Monitör özelliklerine nasıl bakılır?

Bir monitöre ihtiyacınız var. Hangi amaçla kullanacağınıza karar verdiniz ve kullanımınıza uygun olarak belirlediğiniz bazı özellikler var. Peki vadedilen özelliklerin doğruluğunu nasıl teyit edebilirsiniz? Monitörün kaç hz olduğunu ve desteklediği en yüksek çözünürlüğünü bu yolla öğrenebilirsiniz.

 1. Masaüstünde boş bir yere sağ tıklayın ve “Görüntü ayarları”na tıklatın.

 1. Açılan ekranı aşağı kaydırın ve “Gelişmiş görüntü ayarları”na tıklatın.

 1. Kırmızı kutucuk içerisindeki monitör modelini kontrol edin. Monitörün özellikleri de aynı ekranda yer alıyor.

İkinci el monitör nasıl kontrol edilir?

Kablo ve aksesuar

Elektrik kablosu, varsa HDMİ ve DP kablosu vb.

Görüntü aktarım portları

HDMİ, DVİ, DP, Optik vb. çıkışların gözle kontrol edilmesidir. Portlarda herhangi bir darbe, kablo takıp çıkarırken yamulma vb. durumlar yaşanmış olabilir kontrol etmekte fayda var.

Ekran çizik kontrolü

Monitörü açmadan önce telefonunuzun fenerini(flash) kullanarak ekranda olabilecek çizik vb. karşı kontrol edin. Ekran açıkken belli olmayan kılcal ve derin çizikler olabilir. Işık vurduğu zaman ekrandaki tüm izler ortaya çıkar.

Marka, model ve seri no etiketi

Monitörler marka, model ve seri numarasının yazdığı bir etikete sahiptir. Bu etiket olmadığı zaman bazı servisler problem çıkarabiliyorlar. Seri numarasının yazdığı etiketi kontrol edin. Genellikle kabloların takılacağı yere yakın konumlandırılır.

Güç kontrolü

Enerji kablosunu takın ve monitöre enerji gelip gelmediğini kontrol edin.

Panel kontrolü

Ekran açıkken parmağınız ile ekranın köşelerine hafifçe bastırın ve bastırdığınız yerdeki renk değişimini kontrol edin.. Ekrana daha önce müdahalede bulunuldu ise ya da arka ışıklandırma da bir problem varsa belli olabilir. Bazı monitörlerde koruma camı bulunabilir.

Tuşların kontrolü

Monitörünüz üzerindeki tüm tuşların fonksiyonlarını kontrol edin. Bazen tuşlar içeri kaçabilir. Tuşların çalışmasında problem olabilir. Dokunmatik tuşlara nemli veya ıslak ellerle dokunmayın.

Monitör ayarları

Monitörün tuşlarını kullanarak ayarlar menüsüne girin ve parlaklık, kontrast vb. ayarların doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Ölü piksel testi

Verdiğimiz linke tıklayarak ölü piksel testi yapıp, ölü piksel varsa tespit edebilirsiniz. Ölü pikseller üretimden ve taşımadan kaynaklanabilir. Donanımsal bir sorundur. Seyir zevkinize çok bir etkisi olmasa da genelde kullanıcılar tarafından istenmeyen bir durumdur. Ölü Piksel Testi yapın.

Işık sızması veya ışık sızıntısı testi

Monitörlerin hemen hepsinde ışık sızması vardır. Işık sızması monitörler karanlık ortamlarda kullanılacağı düşünülerek üretilmediği için üreticiler tarafından üzerine çok düşülmeyen teknik bir durumdur. Eğer karanlık bir ortamda ölü piksel testi yaparsanız ve monitörün kenarlarında rahatsız edici derecede bir parlaklık yoksa bu sorunu pas geçebilirsiniz.

Bu görsel bir laptopa aittir. Örnek olması açısından konulmuştur.

Hoparlör kontrolü

Bazı monitörler dahili hoparlörler ile geliyor. Youtube üzerinden bir video açıp hoparlörlerin seslerini kontrol edebilirsiniz.

Test videoları oynatın

Işık sızması kontrolü karanlık odada yapılmalı, aydınlık bir ortamda ışık sızması testi sizi yanıltabilir. Karanlık bir ortamda monitör parlaklığını en yüksek seviyeye getirin ve siyah bir sayfa açın. Monitörün kenarlarında kullanıcıyı rahatsız edecek ve ekrandaki görüntüyü bozacak düzeyde bir parlaklık olmaması gerekir.

Sık sorulan sorular

Monitör nasıl temizlenir?

Mikrofiber bez haricinde hiçbir bez ile monitörünüzü silmeyin. Mikrofiber bez kuru olsun. Herhangi bir leke çıkarıcı, deterjan vb. kimyasal madde olmadan mikrofiber bez ile hafifçe bastırarak monitörünüzün fişini çıkarttıktan sonra aşağı yukarı şeklinde elinizi hareket ettirerek monitörünüzü temizleyebilirsiniz.

Monitörün kaç Hz olduğunu nasıl öğrenebilirim?

 1. Masaüstünde boş bir yere sağ tıklayın ve “Görüntü ayarları”na tıklatın.

 1. Açılan ekranı aşağı kaydırın ve “Gelişmiş görüntü ayarları”na tıklatın.

 1. Kırmızı kutucuk içerisindeki monitör modelini kontrol edin. Monitörün özellikleri de aynı ekranda yer alıyor.

Buraya kadar okuduysanız, ikinci el ekran kartı alırken neler yapmanız gerektiğini öğrenmiş olmalısınız.
CTA = Aklınızda hala soru işaretleri varsa ikincieldeguven.com ile uzman desteği ile mağazadan teslim alın.

Monitör üzerindeki USB girişleri ne işe yarıyor?

Yeni çıkan çoğu monitör modelinde USB 2.0-3.0, Type-C USB girişleri görebilirsiniz. USB HUB görevi görüyor. USB portlar, klavye, fare gibi bileşenleri monitörünüze bağlayıp, monitörünüzden de tek bir kablo ile bilgisayarınıza takmanızı sağlıyor. Bu sayede masaüstündeki kablo kalabalığından kurtulabilir ve kablolarınızı daha iyi organize edebilirsiniz.

İkinci El Tablet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el tablet almadan önce bilmeniz gerekenler

Almayı düşündüğünüz tablet modeliyle ilgili araştırma yapın. Kullanım alışkanlıklarınızı ve olası ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak pil, kamera, ekran boyutu gibi özelliklerden hangilerinin sizin için öncelikli olduğuna karar verin. Kaleme ihtiyacınız olur mu? Bütçeniz ne? Android, Windows veya iPad? İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra marka, model araştırması yaparken almayı düşündüğünüz tabletin kronik bir problemi olup olmadığını araştırın. Bunun için Facebook’ta almayı düşündüğünüz marka, modellerin kullanıcı gruplarına katılarak, kullanıcılardan güncel bilgiler alabilirsiniz. Sizinle benzer şekilde kullanım senaryosu olan kişilerin yorumları yanlış tercih yapmanın önüne geçecektir.

İkinci el tablet alınır mı?

Evet. Her bütçeye uygun, marka ve model sınırlaması olmadan ikinci el tablet almak ve alışveriş sırasında dolandırılmamak için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Doğru şekilde kontrol edilmiş her ikinci el tablet alınır ve satılır. Bozuk tabletler dahi alınıp satılır. Bu içeriği baştan sona inceleyin, aklınıza takılan bir soru olursa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Satış sözleşmesi

İkinci el elektronik bir ürün alırken ve satarken özellikle telefon, tablet, laptop veya bilgisayar donanımı gibi ürünlerde satış sözleşmesini mutlaka yapın. Satış sözleşmesi garantisi devam eden ürünlerin servis kapsamında onarımında, önceki ve sonraki sahibi tarafından herhangi adli suça karışılması durumunda ilgisi olmayan tarafın aklanmasında çok önemlidir. Aldığınız veya sattığınız bir ürünün daha öncesinde ve sonrasında adli suç unsuru olarak kullanılabileceğini unutmayın.

Ayrıca kullanım süresi içerisinde ayıplı olduğu tespit edilen ürünlerin tüketici hakem heyetlerine başvuru yaparken işlemlerin sorunsuz şekilde ilerlemesi için satış sözleşmesinin ibraz edilmesi yaşanabilecek pürüzleri ortadan kaldırır. İmei klonlaması son dönemde çoğu tüketiciyi mağdur etmekte, faturası olmayan cihazların alışı ve satışında da ciddi sorunlar yaşanabiliyor.

Yeni bir akıllı telefon sahibi olmak isterken, mağdur olmayın. Bu durumlar sadece ikinci el telefonlarda yaşanıyor sanıyorsanız, büyük bir yanılgı içindesiniz.

Tablet Satış Sözleşmesi: Word ve PDF

Bu linklerdeki formun çıktısını alıp el yazısı ile doldurun. Kimlik fotokopilerini çektirip satış sözleşmesindeki kimlik bilgileri ile karşılaştırıp doğruluğunu kontrol edin. Kimlik ve kimlik yerine geçen belgelerin fotoğrafını çekmeyin ve çekilmesine müsaade etmeyin. Kimlik fotokopisini üzerinde kullanım amacını belirten bir ibare ekleyerek teslim edin.

Satış Sözleşmesi Word

Satış Sözleşmesi PDF

İkinci el tablet nasıl kontrol edilir?

Sim kart girişi olan bir tablet alıyorsanız , İMEİ sorgulaması yapın.

E-Devlet’e giriş yapmadan İMEİ sorgulayabiliyorsunuz.

İMEİ sorgusu yapmak için tıklayın. Açılan sayfadan, alacağınız tabletin İMEİ numarasını yazın. 

“İthalat yoluyla kaydedilen IMEI” 

yasal yollarla yani resmi distribütör veya ithalatçı firma tarafından Türkiye’ye getirilmiş ve BTK’ya kayıt ettirilmiş tablet olduğu anlamına gelir. Gönül rahatlığıyla bu cihazı satın alabilirsiniz.

“Kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz” 

yazıyorsa IMEI kaydı yoktur. Tabletin IMEI kaydı yapılmadığı takdirde iletişime kapanır anlamına gelir. İthalatçı firma BTK’ya kaydını yaptırmamış demektir. Sıfır tabletlerde dahi karşımıza çıkabilen bir problemdir.

“Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihaz” 

yazıyorsa IMEI numarası klonlanmıştır. Tabletin IMEI numarası başka bir tablet tarafından da kullanılıyor anlamına gelir. Böyle bir durumda tableti almayı düşünüyorsanız, satıcının tabletinin asıl sahibi olduğunu doğrulamanız gerekir. Her seferinde satıcı tarafından E-devlet üzerinden tablette kullanılacak numaranın değiştirilmesi gerekir. Satıcıya ulaşamayacağınız durumları da göz önünde bulundurmalısınız.

“KAYIT BULUNAMADI” 

yazıyorsa, cihazın resmi kaydı yapılmamış demektir. 120 gün içerisinde kullanıma kapatılacağı anlamına gelir. 120 günlük sürede sim kart takıldığı ilk tarihten itibaren sayılmaya başlar.

“Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” 

yazıyorsa, yurtdışından satın alınmış ve yasal şekilde pasaporta kayıt ettirilmiş bir tablet olduğu anlamına gelir. Pasaport kayıt evraklarının bir kopyasını almanızı tavsiye ediyoruz. Satış sözleşmesine pasaport yoluyla kaydedilen IMEI olduğunu belirtmeyi unutmayın.

Ekran

 • Varsa ekran filmi ve arka koruyucu filmleri sökün. 
 • Ekrandaki kılcal çizikleri kontrol edin.

 • Tableti sert ve düz bir zemine koyup ekranın köşelerinden bastırın. Ekranın içe veya dışa doğru hareket etmemesi gerekir. Ekran kasadan ayrılmış olabilir. Kontrol edin.
 • Parmağınızı ekranda gezdirin. Bir uygulamanın üzerine parmağınızla basılı tutun ve ekran üzerinde kaydırın. Parmağınızı ekrandan ayırmadığınızdan emin olun. Ekranın dokunmayan bir bölgesi olup olmadığını kontrol edin.

Kasa

Kasadaki çatlak, çizik, ezik ve darbeleri kontrol edin. Yetkili servis teknisyenleri çizikleri pek önemsemiyor fakat darbeler konusunda o kadar anlayışlı değiller. Tabii almak istediğiniz tabletin garantisi varsa yoksa darbeler pekte problem teşkil etmeyecektir.

Kamera

Kamera merceğinde toz, leke vb. olup olmadığını kontrol edin.

 • Eğer varsa kamera flaşının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Kamera uygulamasını açın. Ön ve arka kamerayı kontrol edin. Sesli kısa bir video kaydedin ve izleyin. Videoda sesinizin net duyulduğundan emin olun. Kameranın zum özelliklerini kontrol edin.
 • Ayarlar>Ekran>Parlaklık Ekran parlaklığını en sona getirin ve tekrar kısın. Otomatik parlaklığı açın ve otomatik olarak ekran parlaklığının değişip değişmediğini kontrol edin.

Düğmeler, sim kart, şarj ve kulaklık girişleri 

 • Ses açma-kapama, home, uygulamalar, geri ve güç tuşlarının doğru çalışıp, çalışmadığını kontrol edin.
 • Şarj, kulaklık girişlerini inceleyin. Her şey olması gerektiği gibi mi?

 • Sim kart tepsisini çıkartın ve sıvı temas göstergesini kontrol edin. (Kırmızı renk sıvı temaslı olduğu anlamına gelir.) Tablet modeline göre değişkenlik göstermesi nedeniyle şarj ve kulaklık girişlerinde de olabilir.

Sıvı temaslı olan tabletin göstergesi bu şekilde kırmızı olur.

 • Kulaklık takıp kulaklık girişinin çalıştığından emin olun.
 • Şarja takıp, şarj olup olmadığından emin olun. Şarj soketine kablo takılı ve şarj olur durumdayken hafifçe aşağı yukarı kabloyu sallayın fakat bunu çok abartmayın tabii. Bu aşamada şarj portunda bir temassızlık var mı yok mu diye kontrol ediyoruz. 

Hafıza kontrolü

Tabletin hafızasının kapasitesini kontrol edin. 8/16/32/64/128/256/512GB ?

Wifi ve Bluetooth

Wifi ağına bağlanın. Tableti kontrol ederken wifi açık kalsın.

Ekran, parmak izi ve yüz tanıma

Ekranda ölü piksel kontrolü yapın. Ayarlar>Ekran>Arkaplan (Duvar Kağıdı) beyaz, siyah, yeşil ve kırmızı renklerde ekranda bir iz olup olmadığına bakın. Ölü piksel testi de kullanabilirsiniz.

 • Parmak izi tarayıcı veya yüz tanıma varsa çalıştığından emin olun.

Ses

 • Sesli not uygulamasını bulun ve bir sesli not kaydedin. Sesli notu dinleyip mikrofonların çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 
 • Sim kart takıp deneme araması yapın. Sesinizin karşı tarafa gittiğinden ve karşı tarafın sesinin size geldiğinden emin olun.

Özellikle düşme ve sert darbe kaynaklı eziklerde eğer cihazın garantisi devam ediyorsa teknisyenin insiyatifinde olmak kaydı ile garanti dışında bırakılabilir.

İkinci el tablet nereden alınır?

Telefonculardan, sahibinden.comdan, Letgo’dan, Facebook’tan derken o kadar çok seçenek olunca insanın kafası karışıyor. İkinci el tablet nereden alınır ve bunların aralarındaki farklar nelerdir kısaca değinelim. Güvenliğiniz için de bazı önerilerimiz var. 

Telefoncudan ikinci el tablet almak

Telefon ve tablet alım-satım işleri ile ilgilenen irili ufaklı birçok mağaza var. 

Bu dükkanlardan ihtiyacınıza uygun tabletleri bulabilirsiniz. Fiyatlara dikkat etmekte yarar var. Sıfır fiyatından daha pahalıya bile alabilirsiniz. Her türlü cihazı her türlü fiyata bulmak mümkün.

Her telefoncu böyle değil tabii ama yine de dikkatli olun, sıfır fiyatından daha fazlasını ikinci el tablete vermeyin. Kimseye güvenmeyin. Birlikte kontrol edin. Hem kendiniz de öğrenmiş olursunuz. 

İkinci el satış sitelerinden tablet almak

Tabletinizi kendiniz alırsanız, hem bütçeniz dahilinde daha iyi bir tablete sahip olabilirsiniz hem de dükkanlardaki kısıtlı seçeneklere mahkum olmazsınız. Ancak tableti kendiniz almayı düşünüyorsanız, çeşitli riskleri de göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Bu riskler kendiniz de alsanız, mağazalardan da alsanız değişmez. Bu yazıyı başından buraya kadar okuduysanız, neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiği konusunda bazı fikirleriniz oluşmuştur. Hala yardıma ihtiyacınız varsa bize ulaşmaktan çekinmeyin. 

İkinci el bir ürün alıyorsanız kişisel güvenliğinizi ön planda tutmalısınız. Kişisel güvenliğiniz açısından aşağıdaki uyarıları dikkate almanızı rica ediyoruz.

 • Mümkünse gündüz saatlerinde görüşün.
 • Üzerinizde yüksek miktarda nakit para taşımamaya çalışın. 
 • Tenha yerlerde ve ara sokaklardaki görüşme taleplerini reddedin.
 • Ödemeyi banka havalesi ile yapmak iki taraf içinde daha güvenli olacaktır.
 • Bankaların EFT saatlerine dikkat edin. Yeni düzenleme ile birlikte EFT saatleri diye bir kavram artık hayatımızda olmayacak ama olsun siz yinede dikkat edin.
 • Ürünü kontrol etmeden, ödeme yapmayın.
 • Tanımadığınız kişilerin araçlarına binmeyin.

CTA = İkinci el tablet almak için mağazalarımızda görüşebilir, kredi kartıyla ödeme yapabilir ve hatta tableti kontrol ederken uzmanlarımızın deneyimlerinden yararlanabilirsiniz. 

İkinci el alışverişle ilgili çekinceleriniz mi var? Artık olmasın. Daha fazla bilgi al.

İkinci el alışverişte güvenilir bir adresiniz var. ikincieldeguven.com mağazaları daha fazla bilgi al.

Şehirlerarası bir satış işlemi yapmanız gerekiyorsa ikincieldeguven.com kullanarak kargo bedeli ödemeden işlemlerinizi güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İlanlarda dikkat etmeniz gerekenler

 • Dürüst satıcılar ilan açıklamalarında neden sattıklarını açıklayabilirler.
 • Cihazın kendisine ait fotoğraflar yoksa o ilanlardan uzak durun.
 • Her açıdan net fotoğraflar isteyin. Görüşmeden önce bunu istemek sizin hakkınız herkesin vakti değerli ama değil mi?
 • Faturası, kutusu ve aksesuarlarıyla birlikte satılan bir cihaz bulduysanız hemen favorilere ekleyin. Bilinçli bir kullanıcı olma ihtimali yüksektir.
 • Mümkünse cihazın çalışır halde bir videosunu isteyin. Karşılıklı güveni arttıracak ve satıcı karşısında işi bilen biri olduğu hissine kapılacaktır. Bu sizin için iyi bir şey.
 • En doğal hakkınız olan pazarlık kozunu kullanın. Bütçenizi aşan bir bedel olsa dahi teklif götürmekte fayda var. Tabii ölücülük yapmayın 🙂 
 • Çok düşük fiyatlara aldanmayın. Dolandırıcılar gerçek olamayacak fiyatlara ilan koyarak kapora ve ürün dolandırıcılığı yaparlar. Onların uzman olduğu konu sizi dolandırmak. İnanmayın!

sahibinden.com ile tablet almak

Ülkemizin en büyük online yerli sermaye ile kurulmuş pazaryeri sitesidir. Bebek arabasından, tır dorsesine, akıllı telefondan, uçağa kadar her şeyi bulabileceğiniz kocaman bir kullanılmış ve sıfır ürün cenneti. Sahibinden.com’un bir artısı da bulunduğunuz şehirin dışındaki ilanları da rahatlıkla görebilmenizi sağlamasıdır. Bulunduğunuz bölgenin dışında aradığınız tableti daha iyi fiyatlara bulmanız mümkün. Nüfusu yüksek kentlerde tablet fiyatları genelde daha yüksek seyreder.

 • Ücretsiz üye olun.
 • Binlerce ürün arasından beğendiklerinizi favorilerinize ekleyin.
 • Favorileriniz arasından tüm satıcılara mesaj gönderin.
 • Pazarlık yapın ve ödeme konusunda anlaşın.

Letgo dan tablet almak

Çek. Yükle. Mesaj at. Letgo ile kolay sat. Letgoooo.

Letgo ile tablet almak gerçekten çok kolay. Letgo, sahibinden.com’un aksine satıcının bulunduğu bölgenin çevresindeki alıcılara ulaşması konusunda bir adım önde. Letgo’da gördüğünüz ilanlarda satıcı ile yüz yüze alışveriş dışında bir seçeneğiniz bulunmuyor. Nitelikli bir arama yapmakta gerçekten çok zor ama kullanıcı sayısı çok fazla olduğundan ihmal etmemeniz gereken bir ilan platformu. 

CTA: Artık Letgo’da ilan vererek sattığınız ürünlerin teslimatı için kullanabileceğiniz bir teslimat servisi var. ikincieldeguven.com mağazadan teslimat servisi! Siz alıcı ile anlaşın. Biz teslim edelim. Tanımadığınız kişi ve kurumlarla uğraşma riskine girmeyin. Siz sattığınız ürünü mağazamıza getirin ya da şuradaki formu doldurun ve ücretsiz kargo ile alıcıya en yakın mağazamıza gönderin. Biz anlaştığınız alıcıya tabletini teslim edelim ve ödemenizi aynı gün içerisinde banka hesabınıza aktaralım.

Facebook Marketplace ve Facebook gruplarından tablet almak

Facebook’un resmi açıklamasına göre her 2 Facebook kullanıcısından 1’i Facebook Marketplace’i kullanıyormuş. Aradığınız tableti hem daha uygun fiyata hem de daha hızlı bulabilmek için farklı bir alternatifiniz daha olduğunu bilin istedik. Facebook gruplarında her gün onlarca ürün el değiştiriyor. Almak istediğiniz markanın gruplarına kaydolun ve istediğiniz modelle ilgili bir talep oluşturun. Bırakın onlar sizi bulsun.

Sık sorulan sorular

İkinci el tablet almak mantıklı mı?

Evet. İkinci el tablet almak bazen yeni tablet almaktan daha mantıklı bile olabilir. Doğru tableti doğru fiyata aldığınız zaman her marka ve model ikinci el tableti almak mantıklı olacaktır.

Tablet fiyatları düşer mi?

Evet. Tablet fiyatları düşer ama belirli bir tarih aralığı verip, marka ve model olarak ayırmamız gerekiyor. Her yeni çıkan tabletten sonra bir önceki nesillerin fiyatı düşer. Çeşitli kampanyaları takip ederek bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir tablet bulabilirsiniz. Fiyat takibi yapmanızı sağlayan internet sitelerinde ücretsiz üyelik oluşturup almayı düşündüğünüz ürünleri listenize ekleyin ve her fiyat değişikliğinde e-posta ile bildirim alın.

CTA = Marka ve model sınırı olmadan güvenli ikinci el tablet almak ister misiniz? ikincieldeguven.com ile siz beğenin biz kontrol edelim. Siz bütçenize uygun ikinci el tableti bulun.

Kutusuz veya faturasız tablet alınır mı?

Evet. Kutusuz tablet de alınır fakat kutusu ve faturası eksik olmayan tabletlere nazaran daha düşük bir fiyattan alım yapılması gerekir. Faturası ve kutusu olan ikinci el tablet her zaman daha yüksek fiyattan alıcı bulacaktır.

Tamir görmüş tablet nasıl anlaşılır?

Teknik servis teknisyeni değilseniz tamir görmüş bir tableti anlamanız imkansıza yakın diyebiliriz. Ekranınının değişip değişmediğini anlamanın birkaç yolu var. Orjinal olduğunu bildiğiniz bir tablet ile ekranı değişmiş tableti yan yana koyduğunuz zaman renkler arasındaki farklılıktan anlayabilirsiniz. Tabletin alt kenarlarındaki vidaların orta kısımlarında hafif bir parlama ya da renk değişimi görürseniz buradan da anlama ihtimaliniz var. Bazı tabletlerin ekranları kimyasal yapıştırma yöntemiyle kasaya tutturulduğundan, içinin açılmadan tamir edilip edilmediğini anlamak daha zor hale geliyor. Tablet ekranının kenarlarına bastırmayı deneyebilirsiniz. Bazen düzgün oturtulmamış ekran çerçeveleri olabiliyor. Değişen veya tamir gören bir cihazda net tespit yapılabilmesi için teknik servis uzmanlarının tableti kontrol etmesi gerekir.

Tabletin su aldığı nasıl anlaşılır?

Her marka ürettiği ürünlerde sıvı temas göstergesini farklı bir yere konumlandırıyor. Ama genellikle şarj, kulaklık girişleri ve sim kart yuvalarına baktığınızda görebilirsiniz. Eğer sıvı göstergesi olması gereken yerde yoksa bir ihtimal bilmediğiniz için görmüyorsunuzdur, diğer ihtimalde de tablet tamir görmüş olduğu için bu etiket sökülmüştür.

Aşağıda vereceğimiz linkleri kontrol ederek, sıvı temas göstergesinin yerlerini ve nasıl olması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

SAMSUNG 

APPLE

Tabletin garanti durumuna nasıl bakılır?

İlk olarak tableti hangi firmanın ithal ettiğini öğrenmeniz gerekiyor. Akabinde o firmanın internet sitesindeki formlardan tabletinizin seri numarası ya da sim kart girişi varsa İMEİ numarasını girerek garanti kapsamında olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bilmeden çalıntı tablet almak

İkinci el tablet aldınız ve çalıntı olduğunu öğrendiniz. Eğer sim kart girişi olan bir tablet almadan önce IMEI sorgusu yapsaydınız ve tableti aldığınız tarihte bir satış sözleşmesi düzenleseydiniz haklarınızın sonuna kadar korunduğundan emin olabilirdiniz. Çalıntı olup, olmadığını bildiğinizi ispatlamanız gerekir. Kolluk kuvvetleri çalıntı tablete el koyarlar veya BTK tarafından kapatılabilir. IMEI sorgusu yapın ve satış sözleşmesi hazırlayın. Satış sözleşmeniz yoksa ve kimden aldığınızı ispatlayamazsanız, tablet sizden alınır. Paranız da boşa gitmiş olur. Letgo gibi platformlarda çalıntı tablete denk gelmeniz yüksek bir ihtimaldir. Dikkatli olun.

Sim kart girişi olmayan tabletlerde de çalıntı dahi olsa bunu anlamanız imkansızdır. Kendinizi güvene almak için satış sözleşmesi yapın.

Ucuz tablet alınır mı?

Tabletten beklentiniz çok yüksek değilse ucuz tablet almak mantıklı olabilir. Tabletten tam olarak beklentinizi belirlemeniz gerekir. İnternete girsin, çocukların kullanımına yönelik, ufak tefek oyunları oynasın diyorsanız ucuz tablet seçimi mantıklı olacaktır. Burada çocuğun yaşı ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek özellikte bir tablet olup olmadığı sorusunun da yanıtını bulmalısınız. Alacağınız ucuz tablet kullanacak kişinin ihtiyaçlarını ne kadar süre karşılayabilir? 6 ay, 1 yıl, birkaç yıl? Muhtemelen birkaç yıldan sonra donma, kasma ve uygulama yüklenmeme gibi problemlerle birlikte bir kenara atılacaktır. Gelişen teknoloji nedeniyle uygulamalar ve oyunlar sürekli güncellenmekte, daha fazla güce ve daha güncel teknolojiye ihtiyaç duyarlar bu nedenle 5-6 yıl önce satılmış olan elektronik ürünler şimdiki ihtiyaçlarınızı karşılama konusunda yetersiz kalırlar. Seçim sizin. İhtiyaçlarınızı belirleyin ve bu ihtiyaçlarınızı karşılayacak özellikleri öğrenin. İhtiyacınıza uygun tableti bulmanız artık çok kolay.

İyi tablet nasıl olmalı?

Bu sorunun net bir yanıtı yok. Bu sorunun yanıtı tamamen kullanacak kişinin hangi amaçla kullanacağı ile ilgilidir. Bizim için iyi olan bir tablet bir mühendis adayı veya mühendis için iyi olmayacaktır. Firmalar her sektöre, kullanım amacına uygun tabletler üretmekteler. İhtiyaçlarınızı belirleyin ve bu ihtiyaçlarınızı karşılayacak özellikleri öğrenin. Örneğin, bir öğrencisiniz ve hergün farklı farklı defterler, kitaplar taşımak yerine kalem desteği olan bir tablet edinebilir ve derslerinizi bu tablet üzerinden yürütebilirsiniz. Sorunun yanıtı aslında sizde saklı. Hangi amaçla kullanacaksınız ve ihtiyacınız olan şey ne? Kalem sizin için olmazsa olmaz ise zaten seçenekleriniz çok sınırlı olacak. Çok iyi bir kamera mı gerekli? Pili tüm gün boyunca şarj ihtiyacı olmayan bir tablet mi? Ekran boyutu ne kadar olmalı? Android işletim sistemi mi olmalı yoksa iPad mi? Yoksa farklı bir ürün mü?

Türkiye’de satılan tablet markaları

 • Lenovo
 • Asus
 • HP
 • Casper
 • Oblio
 • Samsung
 • Apple İpad
 • Alcatel
 • Huawei
 • Hometech
 • Everest
 • Concord
 • Reeder
 • Rockchip
 • Jedi
 • Philips
 • Aldocube
 • TechnoPC
 • Vestel
 • Microsoft
 • Sunny
 • Chuwi
 • GoldMaster
 • Piranha
 • Quadro
 • Regal
 • Turkcell
 • Vodafone
 • Xiaomi
 • Amazon
 • Vorcom
 • Exper
 • Fluo
 • Grundig
 • Polypad

İkinci El Bilgisayar Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satış sözleşmesi

Kullandığınız bilgisayarı satarken satış sözleşmesi yapmadan satış yapmayın. Satış sözleşmesi garantisi devam eden ürünlerin servis kapsamında onarımında, önceki ve sonraki sahibi tarafından herhangi adli suça karışılması durumunda ilgisi olmayan tarafın aklanmasında önemli rol oynar. Aldığınız veya sattığınız bir ürünün siz almadan önce ve adli suç unsuru olarak kullanılabileceğini unutmayın.

Olası bir durumda tüketici hakem heyetlerine başvuru yaparken, satış sözleşmesinin ibraz edilmesi önemlidir.

Bilgisayar satmak olmak isterken, mağdur olmayın. 

İkinci El Bilgisayar ve Elektronik Ürün Satış Sözleşmesi: Word ve PDF

Aşağıya eklediğimiz pdf ve word formatındaki formun çıktısını alıp el yazısı ile doldurun. Satış sözleşmesine yazdığınız, alıcı ve satıcının bilgilerini kontrol edin. Satıcı olarak, alıcıya kimliğinizin fotokopisini verebilirsiniz. Satıcı olarak siz de alıcının kimlik fotokopisini istemeyi unutmayın. Burada dikkat edilmesi gereken şey kimlik fotokopilerinin akıllı telefon vb. bir cihazla fotoğrafının çekilmemesi olacaktır. Fotoğrafı çekilen kimlikler farklı amaçlar için kullanılabilir ve dolandırılabilirsiniz. Bunu sakın unutmayın. Fotokopi kağıdının üzerine ” ../../2021 tarihli bilgisayar satışına istinaden verilmiştir. Farklı bir amaçla kullanılamaz.” yazın.

İkinci El Bilgisayar Satış Sözleşmesi PDF

Satış Sözleşmesi Word

Bilgisayarınızı Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Kişisel güvenliğinizin her şeyden önemli olduğunu unutmayın. Bilgisayarınızı satarken içerisinde internet kullanım geçmişinize, İnstagram vb. sosyal medya hesaplarınıza, mail adreslerinize, resimlerinize, videolarınıza ve diğer kişisel bilgilerinize sattığınız kişilerin ulaşabilmesini istemezsiniz.

Sorunsuz bir satış deneyimi için yapmanız gerekenleri anlattık.

Yedekleyin

Eski bilgisayarınızı satıyorsunuz peki yenisini almayacak mısınız? Yedekleme yapmanız eski kullandığınız bilgisayardaki tüm bilgileri kolaylıkla yeni bilgisayarınıza aktarmanızı sağlar. Yedekleme yapma alışkanlığı kazanmanızı tavsiye ediyoruz. Haftalık yedekleme yapmak ihtiyacınız olan tüm bilgi ve özel verilerinizi koruma altına almanız anlamına gelir. Bozulan bir bilgisayardan verilerinizi geri almanız bazen imkansıza yakındır.

Aksesuarlarını kontrol edin

Bilgisayarınızın aksesuarlarını, kutusunu ve faturasını bulun ve kolay ulaşabileceğiniz bir yerde tutun. Kutusu, faturası ve orijinal aksesuarları olmayan bir cihazı emsallerinden daha ucuza satmak zorunda kalacağınızı unutmayın. Tozlu bir kutunuz varsa satmadan önce temizlemenizi öneriyoruz. Eğer çevrimiçi bir platformda listeleyecekseniz aksesuarlarının da fotoğrafını eklemeniz satış hızını arttıracaktır.

Temizleyin

Mikrofiber diye tabir edilen bezler ile bilgisayarınızı silin. Bezin ıslak ya da nemli olmamasına dikkat edin. Daha önce dikkat etmediğiniz fiziksel kusurları daha net görmenizi ve çevrimiçi platformlarda satmak istediğiniz zaman temiz bir bilgisayarın daha hızlı satılacağını unutmayın.

Gizliliğinizi koruyun, sattığınız bilgisayarı sıfırlayın.

Bilgisayarınızı sıfırlayın. Hard reset veya format diye tabir edilen işlemi yapmanız gerekiyor. Eğer bu işlemi yapmazsanız; bağlanmış olduğunuz internet sitelerindeki şifreleriniz, daha önce bağlanmış olduğunuz wifi ağlarının şifreleri, bilgisayarda temizlemeyi unuttuğunuz kişisel dosya ve medyaları ellerinizle hiçbir güvenlik önlemi olmadan alıcıya teslim etmiş olursunuz.

Bizim tavsiyemiz kullanmış olduğunuz depolama birimini(HDD/SSD) çıkartın ve yeni bir SSD/HDD alıp onu takın ve o şekilde satış yapın. Yeni bilgisayarınızda bir SSD/HDD olacağını varsayarsak yedekleme amaçlı eski disklerinizi kullanabilirsiniz.

İkinci el bilgisayarın satış değeri nasıl hesaplanır?

Yenisi hala satılıyor mu?

Fiziksel mağaza ve çevrimiçi alışveriş sitelerine göz gezdirin. Sattığınız ürünün yenisi(sıfırı) satılıyor mu?
Bulduğunuz en uygun fiyatı not edin.

Satın alma tarihi

Bilgisayarınızı ne zaman aldınız? Ne kadar zamandır kullanıyorsunuz? Ne kadar eski ise fiyat o kadar düşüyor.

Garanti süresi

Evet. İkinci el piyasasında fiyatı etkileyen en önemli unsurlardan biri de garanti süresidir. Satacağınız cihazın garanti kapsamında olması satışın hızı açısından avantaj olarak değerlendirilebilir. Ayrıca kullandığınız süre içerisinde yetkili servis dışında bir yerde tamir işlemi görmemiş olması da gerekiyor. Böyle bir durumda garanti kapsamından çıkacaktır.

Kutu, fatura ve aksesuarları

Faturası, kutusu ve orijinal aksesuarları muhafaza edilmemiş ürünlerin satışı daha uzun sürüyor ve satıcının ürünü özensiz kullandığı şeklinde bazı olumsuz fikirler veriyor. Kullanmış olduğunuz bilgisayarı satarken aksesuarlarını kontrol etmeyi unutmayın.

Nereden alındı? Yurtiçi vs Yurtdışı [Yetkili satıcı vs. Paralel ithalat]

Yurtiçindeki yetkili satıcılardan alınmış bilgisayarlar ve yurtdışından alınmış bilgisayarlar olarak ikiye ayırırız. Bunun nedeni tüketicinin distribütör firma tarafından garanti verilip, karşısında kurumsal bir firmayı muhatap olarak bulmak istemesinden kaynaklanır. Sattığınız bilgisayarın yurt içinde hiç satılmamışta olabilir. Bu durumda yurtiçindeki muadil ürünler ile fiyat mukayesesi yapılır.

Kullanım geçmişi

Cihazın kim tarafından ne şekilde kullanıldığı satış fiyatını etkilemez. Bilgisayarın olası bir arızadan serviste işlem görüp görmemesi satış fiyatını etkileyen unsurların başında geliyor. Tamir işlemi görmüş bir bilgisayarınız varsa muadillerine oranla daha düşük satış fiyat belirlemeniz gerekir. Çünkü alıcılar kurcalanmamış ve servis yüzü görmemiş bilgisayar istiyor.

Bunun nedenlerini sıralayalım;

 •   Yetkin olmayan kişiler tarafından yanlış müdahale yapılmış olabilir.
 •   Yan sanayi yedek parça ile onarılmış olabilir.
 •   Parça maliyetinden kaçınılarak, idare etsin diye gelişigüzel tamir görmüş olabilir.
 •   Bir modülü tamir ederken farkında olmadan ya da farkında olarak müşteriden gizlenen bir hasar verilmiş olabilir.

Teknik özellikler ve mevcut fiziki durumu

Kullanmış olduğunuz bilgisayarın markası ve modeli satış fiyatını doğrudan etkiler. Her markanın ürettiği bilgisayarlar sorunsuz olmaz. Hemen hemen her modelin bir kronik arızası olur. Kronik arızası olmayan ve kullanıcıların şikayetlerinin en düşük olduğu modeller çok hızlı satılır. Eğer sizin de böyle bir bilgisayarınız varsa çok daha hızlı satabilirsiniz.

Arz ve talep dengesi

İkinci elde en az değer kaybeden bilgisayar markası Apple’dır.
En hızlı ve en çok değer kaybeden bilgisayar markaları sırasıyla Lenovo ve HP’dir.

Satmak istediğiniz bilgisayara değer belirlemeye çalışırken sahibinden.com, Letgo, Facebook Marketplace, Facebook Alışveriş grupları vb. yerlerdeki muadil cihazların fiyatlarını da kontrol etmeyi unutmayın. Satış fiyatı konusunda daha net olmanızı sağlayacaktır.

Bilgisayar nasıl satılır?

Bilgisayarınızı nasıl satabileceğiniz ile ilgili bazı önerilerimiz olacak. Bilgisayarınızı satabileceğiniz tüm alternatifleri de birbiri arasında karşılaştırıyoruz.

Her şey bu soru ile başlıyor. Bilgisayarınızı satmak için ne kadar zamanınız var?
Hemen mi satmak istiyorsunuz? Yoksa en çok paraya nasıl satabilirim mi diyorsunuz?

Alıcılarla yüz yüze görüşme zahmetine katlanır mısınız? İlan ver, pazarlık yap (çoğu

zaman çelik gibi sinirlere sahip olmanız gerekir.) alıcı ile görüş ve ödemeni al.

İnternetten Aracı Kuruluşlara Satış

Google’da ”bilgisayar sat” diye aratın ve fazla vakit kaybetmeden birkaç soruya yanıt vererek bilgisayarınıza en fazla kaç TL ödeyeceklerini öğrenin. En zahmetsiz ve kolay yol olmasının yanında incelediğimiz alternatifler arasında en düşük değerlemeyi yapan kuruluşlardan olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bazılarının internet sitelerinde, “ilan sitelerindeki fiyatlar satılmayan ürünlere ait, size verdiğimiz fiyatlar piyasada satılabilsin diye verdiğimiz fiyatlardır” gibi fazla özgüvenli yazılar okuyabilirsiniz. Onlara aldırmayın.

Bilgisayarcıya bilgisayar satmak

Bilgisayar alım-satım işleri ile ilgilenen irili ufaklı birçok mağaza var.

Bu dükkanları işleten kişiler, sahip olduğunuz bilgisayarları en hızlı şekilde satabilmenize olanak sağlıyor. Bu kadar hızlı olduğu içinde bazı dezavantajları var tabii. Her güzelin bir kusuru vardır diye boşuna dememiş atalarımız.

Son kullanıcıya 5000 TL’ye satabileceğiniz bir cihazı bu dükkanlara 2000 TL’den 3000 TL’ye kadar olan fiyat aralığında satabilirsiniz. Aynı bölgede dükkan dükkan dolaşıp farklı fiyatlar alabilirsiniz. Bu işi yapan kuruluşların kendi aralarında yazılı olmayan bazı fiyatlama gelenekleri vardır. Aynı bölgede 10 mağaza gezdiğinizi farzedelim en yüksek fiyatı veren mağaza diğerlerinden sadece 100 TL fazla verecektir. O da iş ciddiye bindiği fiyatı daha da düşürmek için bilgisayarınızda bin türlü problem bulacaktır.

Kendiniz satın

Bu yazıyı başından sonuna okuduysanız neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiği konusunda bazı fikirleriniz oluşmuştur. Hala yardıma ihtiyacınız varsa bize danışın. Hızlı ve güvenli şekilde bilgisayarınızı nasıl satabileceğinizi gösterelim.

Peki kendiniz bilgisayarınızı nasıl satabilirsiniz onları açıklayalım.

İlan verirken dikkat etmeniz gerekenler

 • Dürüst olun. İlan açıklamasında neden sattığınızı da belirtin.
 • Kendi çektiğiniz gerçek fotoğrafları kullanın.
 • Her açıdan net olan fotoğraflar ekleyin. Faturası, kutusu ve aksesuarlarıyla birlikte satıyorsanız en az bir fotoğrafta yer verin.
 • Video eklemek satış hızınızı arttıracaktır.
 • Cihazın ekranı açık ve kapalı şekilde fotoğraf eklemeyi ihmal etmeyin.

sahibinden.com ile satın

Kullandığınız bilgisayarı en yüksek bedel karşılığında ve hızlıca birkaç adımda satabileceğiniz bir yer.

 • Ücretsiz üye olun.
 • Bilgisayarınızın marka ve modelini seçin.
 • Fotoğraflarını ekleyin.
 • Kullanım durumu ve fiziksel durumu hakkında bilgi verip, neden sattığınızı da belirtmeyi unutmayın.
 • Talep ettiğiniz fiyatı girin ve ilanınızı yayınlayın.

Letgo ile satın

Çek. Yükle. Mesaj at. Letgo ile kolay sat. Letgoooo.

Letgo’da verdiğiniz ilanlarda alıcı ile yüz yüze alışveriş dışında bir seçeneğiniz bulunmuyor. Verdiğiniz ilanları sadece çevrenizdeki alıcılar görebildiği için satış hızınızı da etkiliyor.

Facebook Marketplace ve Facebook grupları ile satın

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu ikinci el ürün listeleme işine de sonunda el attı. Facebook Marketplace adını verdiği hizmeti ile satmak istediğiniz ürünleri listeleyip Facebook kullanıcılarına da ulaşabilirsiniz. Facebook’un açıklamasına göre, tüm dünyadaki Facebook kullanıcılarının yarısı Facebook Marketplace’i de kullanıyormuş.

Facebook üzerinde çeşitli alım-satım grupları üzerinden satmak istediğiniz ürünlerin fotoğraflarıyla birlikte kısa bir açıklama ekleyerek daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Yüzlerce Facebook alım-satım grubunda her gün binlerce ilan üzerinden binlerce ürün el değiştiriyor.

İphone Pilleriyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

İphone pilleri ile ilgili bilmeniz gerekenler

Cıva, kurşun, nikel ve kadmiyum karışımından meydana gelen kimyasal bir bileşendir.

İphone pilleri ve tüm şarj edilebilir pillerin sınırlı bir ömürleri vardır.

Yüksek sıcaklık sevmezler.

Kullanmasanız dahi piller zamana bağlı olarak eskir ve kapasiteleri düşer.

İphone pilleri 12 ile 22 derece arasında en iyi performansı vermek üzere üretilmiştir.

35 dereceden daha sıcak ortamlar İphone pilinde kalıcı hasarlar oluşmasına neden olur.

Çok sıcak ve soğuk ortamlarda telefonunuzu kullanırken bazı performans sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda telaşlanmanıza gerek yoktur. Ortam sıcaklığına bağlı geçici bir durumdur.

Telefonunuz şarjı %10 veya %20 seviyelerinde olsa bile aniden kapanıyorsa, bu durumda pilin yaşlanmış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.

Pil yaşı nedeniyle İphone’unuzun performansında bir azalma görüyorsanız, pil değişimi yaptırmanızı öneriyoruz.

Küçük ama düzenli doldurmalar, Li-on piller için uzun tam şarj döngülerinden çok daha iyidir.

İphone ‘un pilini verimli kullanma taktikleri

40-80 kuralı

Pil yüzdesini elinizden geldiğince %40 ila %80 aralığında şarj etmek, voltajı daha düşük tutar ve pil ömrünü uzatır.  Evet, telefonunuzu şarj etmek için pilin tamamen bitmesini beklemenizi tavsiye etmiyoruz.

İOS 14 ve Widgetlar

Ne kadar çok widget o kadar çabuk biten bir pil. Arkaplanda sürekli iletişim içinde olması gereken bir widget kullanıyorsanız, pilinizin hızlı bitmesinin nedeni muhtemelen odur.

Chrome kullananlar online mi?

Chrome hem bilgisayarda hem İphone’larda çalışan tam bir pil düşmanıdır. Yaptığımız testlerde Chrome kullanımının günlük 1 saatlik ekran kullanım süresi kaybına neden olduğunu gördük.

İphone’unuzu yüksek sıcaklıklara maruz bırakmayın.

Elektronik ürünlerin iki numaralı düşmanı yüksek ısıdır. 1 numarada nem var. Çok soğuk ya da çok sıcak. İkisi de İphone pili için iyi değildir.

Arabanızı sürerken, telefonunuzu cama yapıştırdığınız bir aksesuara mı yerleştiriyorsunuz? Yapmayın! (Kış aylarında sorun olmaz.)

Klima ızgarası üzerine takılan aparatlarla mı kullanıyorsunuz? (Klima çalışmıyorsa sorun yok.) Yapmayın!

Telefonunuzu direk güneş gören yerlere bırakmamaya özen gösterin.

Orijinal adaptör ve kablo kullanmaya özen gösterin.

“Orijinal kablo, adaptör kaç para sizin haberiniz var mı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Bu yüzden size önerebileceğimiz kaliteli ürünlerin bir listesini de yapmayı ihmal etmedik.

Telefonunuza tatil yaptırın.

Evet doğru okudunuz. Arada aklınıza geldiği zaman telefonunuzu kapatın ve 5 dakika kadar kapalı kaldıktan sonra tekrar açın. İphone’unuzun da arada ufak bir tatile ihtiyaç duyuyor 🙂

Arkaplanda çalışan uygulamaları kapatmayın.

Herkesin o çok sevdiği; home tuşuna iki kere basıp kutucukları yukarı kaydırarak yok etmek. Yapabilirsiniz tabii ama biz yapmanızı önermiyoruz. Gerçekten arkaplanda çalışan uygulamalar bilinenin aksine güç tüketmiyorlar. Test edildi. Onaylandı.

Arkaplanda pilinizi tüketen uygulamaları denetleyin.

Kontrolsüz güç, güç değildir.

Apple sağ olsun, İphone’unuzun pilini tüketen uygulamaları kontrol etmenize imkan sağlıyor. Siz kullanmadığınız zaman bile İphone’unuzun pilini tüketen uygulamalar olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız da şimdi öğrenmiş oldunuz 🙂

İphone’unuzda hangi uygulamaların, pilinizi ne kadar tükettiğini görmek için;

Ayarlar>Pil

“Arkaplanda Uygulama Yenileme” özelliğini kontrol edin.

Arkaplanda uygulama yenileme ne işe yarıyor? Örneğin, Facebook uygulamasında en son 2 saat önce gezindiniz. Arkaplanda uygulama yenileme sekmesinde Facebook için izin verdiyseniz Facebook sürekli olarak wifi bağlı olduğunda içerikleri yeniler. Böylece Facebook uygulamasını açtığınız zaman yeni gönderilerin yüklenmesini beklemek zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda sürekli bir veri iletişimi ve güç ihtiyacı olduğundan şarjınızın daha hızlı bitmesine neden olur.

Bizim tavsiyemiz tüm uygulamalar için bu özelliği kapalı tutmanız yönünde olacak. Whatsapp, Facebook, İnstagram vb. tüm platformlarda bildirimleriniz gelmeye devam eder.

Konum servisleri

Tam anlamıyla şarj düşmanı diyebileceğimiz bir özellik, konum servisleri.

Her uygulama nedense konumunuzu dinlemek istiyor. İstisnasız şekilde konumunuzu bilmesine gerek olan, olmayan tüm uygulamalar bu izni istiyor. Biz ne yapıyoruz? Kapatıyoruz. Kapatmak demeyelim de, “Uygulamayı Kullanırken” olarak değiştirelim. Konumuzu bilmesine gerek duymadığınız uygulamaları “Asla” olarak değiştirebilirsiniz. Daha kontrollü bir seçenek “Bir Dahaki Sefere Sor” u da seçebilirsiniz.

“Otomatik Kilit Süresi” ni ayarlayın.

Telefonun en çok pil tüketen birimi tahmin edebileceğiniz üzere ekran oluyor. Telefonla işiniz bittiğinde, açma-kapatma tuşuna basmadan kendi kendine ekranı kapatıp uyku moduna geçiyor. Bu süreyi ne kadar kısa tutarsanız o kadar daha uzun pil ömrüne sahip olabilirsiniz. 30 saniyeden asla dakikaya kadar bir zaman dilimini seçebilirsiniz. En kısası en iyisi tabii ki.

Otomatik parlaklığı kullanın.

Ayarlar>Ekran ve Parlaklık sekmesinden Ekran Parlaklığını otomatik yapın.

Dinamik duvar kağıtlarını kullanmamaya çalışın.

Biliyoruz bazıları çok güzel ama işte.. Pil düşmanı dinamik duvar kağıtları, kullanmanızı önermiyoruz.

Bluetooth, 4G, 5G ve Wifi

Kullanmadığınız zaman kapatın. Wifi bağladığınız zaman Hücresel Veri’yi kapatabilirsiniz. Sürekli bağlantıda kalmak için tarama yaptığından dolayı şarjınız daha hızlı biter.

E-posta bildirimleri – Yeni verileri al

Kapitalizmin kölesi olmuşuz. E-posta uygulamaları arkaplanda sürekli çalışmak zorunda bırakılırsa, şarjınızın çok hızlı bitmesine neden olur.

Ayarlar>Hesaplar ve Parolalar>Yeni Verileri Al adımından elle veya saat başı seçeneklerinden birini öneriyoruz.

Reklam engelleyiciyi özelliğini kullanın.

Ayarlar>Gizlilik>Reklam sekmesine gidin. “Reklam Takibini Sınırla” yı açın. İnternette gezinirken reklamları da yüklemeye ve bu gezdiğiniz internet siteleri sizin bilgilerinizi kullanmaya çalıştığı için şarjınız daha hızlı bitiyor.

İphone pil kalibrasyonu neden yapılır?

İphone pilinizin doğru şekilde çalışması ve size doğru yüzde bilgisi verebilmesi için yapılır.

 • Şarj yüzdesi normalden daha hızlı düşüyorsa,
 • Şarjdayken, şarj göstergesi bir anda +5, +10 puan yükseliyor veya azalıyorsa,
 • Şarj seviyesi %10, %20 seviyesindeyken bir anda kapanıyorsa,
 • Farklı pil problemleri yaşadığınızı düşünüyorsanız,

batarya kalibrasyonu yapma zamanı gelmiş demektir.
3 ayda 1 kere pil kalibrasyonu yapmanız yeterli olacaktır. Yapmasanız bir şey kaybeder misiniz? Hayır.

İphone pil kalibrasyonu nasıl yapılır?

 1. “Düşük Güç Modu” açıksa kapatın.
 2. Telefonunuzu %100’e kadar şarj edin ve 2 saat kadar daha şarja devam edin. Bilgisayar yerine duvar prizi kullanın.
 3. Şarjdan çıkarın.
 4. Otomatik parlaklığı kapatın ve parlaklığı en parlak olacak şekilde en sona getirin.
 5. Telefonunuzun şarjı bitip kendiliğinden kapanana kadar elinizden düşürmeyin.
  Bu arada oyun oynayabilir, internette sörf yapabilir ya da sosyal medyada dolaşabilirsiniz.
 6. Telefonunuz şarjı bittiği için kendiliğinden kapandıktan sonra 5 dakika kadar bekleyin.
 7. Şarja takın ve şarjı %100 olana kadar şarjdan çıkarmayın.

Pil kalibrasyonu yapıldı.

Kalibrasyondan sonra pil sağlığında yükselme veya düşme görülebilir.

İphone pil sağlığı nasıl kontrol edilir?

App Store’daki uygulamalar batarya sağlığını yanlış gösteriyor. Bu uygulamaları indirip size doğru verileri göstermesini beklemeyin. Apple, İOS 11 ile birlikte bu tür uygulamaların arkaplandaki verilere ulaşmasını engelledi. Mac bilgisayarınız varsa “Coconut Battery” uygulaması ile Windows bilgisayarınız varsa “İbackupBot” uygulaması ile İphone’unuzun pil sağlığını kontrol edebilirsiniz.

CoconutBattery veya iBackupBot ile Bilgisayarınızdan Sağlığınızı Kontrol Edin

Mac kullanıcıları için, sadece MacBook’unuzun pili hakkında değil, iPhone’unuz hakkında da bilgi sağlayan CoconutBattery adlı ücretsiz bir yardımcı program var. İPhone’unuzu Mac’inize kablo ile bağlayın, CoconutBattery programını açın ve ardından üstteki “İOS Cihazı”na tıklayın.

İphone batarya ömrü nasıl öğrenilir?

Ayarlar>Pil>Pil Sağlığı adımından bataryanızın ömrü ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pil seviyesinin %85 ve altına düşmesi İphone pilinizi değiştirmek için yeterlidir.

Hızlı şarj pil düşmanıdır. Korozyonu daha da hızlandırır. Apple cihazlarında hızlı şarj %50’ye kadar geçerlidir. %50’den sonra normal şarj hızında şarj olmaya devam eder.

İphone Düşük Güç Modu

Gerçekten işe yaradığını hissediyorsunuz. İphone’un, şarjı %20’ye indiği zaman size ekranda rahatça görebileceğiniz bir bildirimle “Düşük Güç Modu” nu açmalısın. diyor. Ama sen istersen şarjın daha yüksek seviyelerdeyken dahi “Düşük Güç Modu” nu etkinleştirebilirsin. %80 ve üzeri şarj ettiğiniz zaman eğer açıksa otomatik olarak “Düşük Güç Modu” kapatılır. “Düşük Güç Modu” nu açtığınız zaman pil simgesi sarı olur.

İphone “Düşük Güç Modu” hangi özellikleri devre dışı bırakıyor?

 1. Mail senkronizasyonunu devre dışı bırakır. Elle kontrol etmeniz gerekir.
 2. Arkaplanda uygulama yenilemeyi kapatır. Tüm uygulamalar için geçerlidir.
 3. Eğer otomatik güncelleme ve indirmeler aktif ise duraklatılır.
 4. Görsel efektler kullanılamaz. Ayarlar>Erişilebilirlik>Hareket>Hareketi Azalt
 5. Ekran kilidi 30 saniye olarak ayarlanır. Ayarlar>Ekran ve Parlaklık>Otomatik Kilit
 6. İcloud fotoğrafları geçici olarak durdurulur.
 7. 5G durdurulur. Video yayını yapıldığı zamanlar hariçtir.

Düşük Güç Modu telefona zarar verir mi?

Hayır. Güç tasarrufu modunu uzun süre kullanmak telefonunuza zarar vermez. Gerekli olmadığı hallerde “Düşük Güç Modu” kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Düşük güç modu telefonunuzda performans kayıplarına neden olur. İphone’unuz bütün güç tüketen kaynaklarını, verimli kullanma adına kısıtlar. Bunun sonucunda da telefonunuz uygulamaları çalıştırırken donabilir, uygulamaları açarken yavaşlama ve dokunmatik hassasiyetinde gecikmelere sebep olabilir. Fakat bu durum telefonunuzun bozulduğu anlamına gelmez. “Düşük Güç Modu”nu kapattığınız zaman İphone’unuzu tam performansla kullanabilirsiniz.

Pil döngülerini anlamak

Pil ömrü hakkında bilmeniz gereken ilk şey şudur: iPhone’lar pil ömürlerini yıllar olarak değil, döngülerde ölçer.

Telefonunuzun sağ üst köşesindeki pil yüzdesini göz ardı edin. Bu şarj yüzdesinin konumuzla hiçbir ilgisi yok. Şarj döngüsü, pilinizin %100’ünü doldurulmasıdır. %40’tan %100’e kadar şarj ettiniz diyelim, yani bir döngü boyunca %60 kadar şarj ettiniz. İphone’unuzu şarj ettikten sonra bile, 1 tam şarj döngüsünü tamamlamak için %40 daha şarj etmeniz gerekir.

Günde bir tam döngü veya kullanımınıza bağlı olarak birkaç günde bir tam döngüyü yakalayabilirsiniz.

Uygulamaları yukarı kaydırıp kapatmak

Bu efsane uzun zamandır İphone kullanıcıları arasında kulaktan kulağa dönüp dolaşıyor. Hatta çoğu kişi için bir rahatlama ritüeli haline gelmiş vaziyette.

Sonuçta, kullanmayacaksanız başka neden bu özellik telefonunuzda olsun ki? Olayın birde eğer açıksa arkada kesin bir şeyleri etkiliyordur psikolojisi var.

Arka planda çalışıpta, pil ve veri kullanan uygulamalar hakkında hepimizin iş bilmez kimseler tarafından uyarıldığı da düşünüldüğünde, mantıklı görünüyor.

Aslında, uygulamaları kapatmak, yapmak istediğiniz şeyin tam tersini yapar.

Daha önce kapattığınız uygulamaları yeniden açtığınızda, tekrar yüklemek için daha fazla işlemci gücü kullanır. Siz bunu yapmayın. Faydalarını göreceksiniz.

Sık sorulan sorular

İphone batarya değişimi garanti kapsamında mı?

İphone’unuzu servise götürdüğünüzde veya gönderdiğinizde Apple teknisyenleri telefonunuzun pil döngüsünü kontrol eder. 500 tam şarj döngüsünü tamamlayan İphone’lar için ücretsiz pil değişimi yapılmaz. İphone’unuzun garantisi devam ediyorsa ve pil sağlığınız %80 seviyelerinde ise genellikle pil değişimi yapıyorlar. Bu süre içerisinde pilinizin 500 tam şarj döngüsünü de tamamlamamış olması gerekiyor.

İphone pil sağlığı kaç olunca değişmeli?

Apple teknisyenleri %80 ve %85 civarındaki batarya sağlığına sahip cihazlarda garanti kapsamında ücretsiz değişim yapıyorlar. %80 altına inen batarya sağlığında, bataryanızı değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

İphone pil sağlığı servis yazıyor ne yapmalıyım?

İphone’unuzun pili 1000 tam şarj döngüsünü geride bırakmış demektir. Pil sağlığı “Servis” yazan İphone’larda performans düşüşleri gözlemlenebilir. Kendiliğinden kapanma, donma, dokunmatik algılamasında gecikme ve ekran geçişlerinde ağırlık gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. En kısa sürede pilini değiştirmenizi tavsiye ederiz. 

İphone pil sağlığı neden düşer?

Akıllı telefon pilleri, cıva, kurşun, nikel ve kadmiyum karışımından meydana gelen kimyasal bir bileşendir. Kullanıma ve kimyasal yaşına bağlı olarak şarj tutma kapasitesi azalır. Kapasitesi azaldıkça da pil sağlığında düşüş görülür. Bu durum tüm akıllı telefonlar için geçerlidir. İphone’larda tek fark yazılımsal olarak pil sağlığını kontrol edip, kullanıcısına bilgi vermesidir.

İphone pil sağlığı en az kaç olmalı?

Eğer ikinci el bir İphone almayı düşünüyorsanız, pil sağlığının en az %90 seviyelerinde olmasına dikkat edin. Pil sağlığıyla birlikte tam şarj döngüsüne de bakılmasını tavsiye ediyoruz. 500 tam şarj döngüsünü tamamlayan İphone’ların pili teknik olarak ölü kabul edilir. %85 ve altındaki pil sağlığında Apple pil değişimi önermektedir. 

İkinci El Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el laptop almadan önce bilmeniz gerekenler

 1. İhtiyacınızı belirleyin. Laptopu hangi amaçla kullanmayı planlıyorsunuz? Kaplumbağa evini sırtında taşırken siz de laptopunuzu sürekli sırtınızda taşıyacak mısınız? 
 2. İhtiyacınıza uygun özellikleri öğrenin. 
 3. Bütçenizi de ayarlayın ve bütçenize uygun, ihtiyacınızı görecek ürünleri aramaya artık hazırsınız.

Alacağınız laptopun marka ve modelini belirledikten sonra, o modelle ilgili biraz daha detaylı araştırma yapmanızı öneriyoruz. Kronik menteşe arızası, yani menteşeler bir süre sonra bozuluyor. Yine kronik ekran ve tuş arızaları, tuş arızası için 2018 model Macbook bilgisayarları örnek verebiliriz. Bazı modellerin soğutma performansları çok kötü olabiliyor. Hatta Asus marka AMD işlemcili bazı laptoplarda soğutma ızgaralarının olmadığını kullanıcılar sonradan anlamıştı. Başınıza böyle bir durum gelmeden önleminizi alın. Çünkü böyle bir durumdan satıcının(distribütör firmanın) da bilgisi olmayabilir. Aşağıdaki görsellerde laptopun normalde açık olması gereken fan ızgaralarının kapalı olduğunu görebilirsiniz. Böyle bir durumda laptop soğutulamadığı için aşırı ısınarak kısa sürede kullanılmaz hale gelir.

Örneğin: Google’da “Asus XO029H nasıldır” ya da “Asus XO029H kullanıcı yorumları” şeklinde aramalar ile diğer kullanıcıların almayı düşündüğünüz bilgisayarla ilgili deneyimlerini öğrenebilirsiniz.

Almak istediğiniz ürünle ilgili araştırma yaparken, Facebook gruplarına katılıp kullanıcıların güncel deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Aklınızdan çıkarmamanız gereken şey, her marka ve model laptopta kullanıcılar çeşitli problemlerle karşılaşabilir. Elektronik ürünler hassas ürünlerdir ve problemler kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterir. Milyonlarca kullanıcısı olan ürünlere birkaç kişinin yaptığı kötü yorumları görerek çekinceli yaklaşmayın.

İkinci el laptop alınır mı?

Evet. İkinci el laptop tercih edilmesinin önünde bazı tedirginlikler ve şehir efsanelerinin olduğunu biliyoruz. Kimin nasıl kullandığı belli değil diyebilirsiniz, ki haksız da sayılmazsınız. Sizden önceki sahibinin nasıl bir ortamda kulladığını bilemezsiniz. Önemli olan laptopun bakımlarının doğru zaman aralığında, uzman kişilerce yapılmış olması ve almadan önce doğru şekilde kontrol edilmesidir.

Satış sözleşmesi

İkinci el elektronik bir ürün alırken ve satarken özellikle telefon, tablet, laptop veya bilgisayar donanımı gibi ürünlerde satış sözleşmesini mutlaka yapın. Satış sözleşmesi garantisi devam eden ürünlerin servis kapsamında onarımında, önceki ve sonraki sahibi tarafından herhangi adli suça karışılması durumunda ilgisi olmayan tarafın aklanmasında çok önemlidir. Aldığınız veya sattığınız bir ürünün daha öncesinde ve sonrasında adli suç unsuru olarak kullanılabileceğini unutmayın.

Ayrıca kullanım süresi içerisinde ayıplı olduğu tespit edilen ürünlerin tüketici hakem heyetlerine başvuru yaparken işlemlerin sorunsuz şekilde ilerlemesi için satış sözleşmesinin ibraz edilmesi yaşanabilecek pürüzleri ortadan kaldırır. İmei klonlaması son dönemde çoğu tüketiciyi mağdur etmekte, faturası olmayan cihazların alışı ve satışında da ciddi sorunlar yaşanabiliyor. 

Yeni bir akıllı telefon sahibi olmak isterken, mağdur olmayın. Bu durumlar sadece ikinci el telefonlarda yaşanıyor sanıyorsanız, büyük bir yanılgı içindesiniz.

Laptop ve Bilgisayar Satış Sözleşmesi: Word ve PDF

Bu linklerdeki formun çıktısını alıp el yazısı ile doldurun. 

PDF olarak indir

Word olarak indir

İkinci el laptop nasıl test edilir?

Önden birkaç tüyo verelim.

Alacağınız laptop bilgisayar 1 yaşından küçükse ve alt kapak vidalarının ortasında kenarlara nazaran daha açık bir renk görüyorsanız o cihaz serviste işlem görmüş olabilir ama olmayabilir de. Bilgisayar bakımının kullanıma bağlı olarak yılda 1 kere yapılması önerilir. Bu bakımlarda cihazın çalıştırıldığı ortamda etkilidir. Bir ofis bilgisayarına 2 yılda 1 kez, oyun bilgisayarına da yılda 1 kez bakım yaptırılmalıdır. Yüksek işlem gücü gerektiren, imalat sektörü gibi tozlu, havalandırması yeterli olmayan ortamlarda kullanılan bilgisayarlarında 6 aylık periyotlarda bakım yaptırılması tavsiye edilir.

Bilgisayarların en büyük düşmanı toz, yüksek sıcaklık ve nemdir.

Fatura ve aksesuarlar

Bilgisayarın aksesuarlarını, kutusunu ve faturasını kontrol edin. Kutusu, faturası ve orijinal aksesuarları olmayan bir cihazı emsallerinden daha ucuza almanız gerekir.

Garantisini sorgulayın.

Yıl olmuş 2020. Bazı firmalar teknolojiye yatırım yaptıkları için servis işlemlerinde fatura dahi istemeyebilirler. Fakat yine de siz siz olun bilgisayarınızın seri numarasını öğrenin ve üreticinin kendi sitesinden garantisini kontrol edin.

Laptop seri numarası nasıl öğrenilir?

Etiketi kontrol edin

Laptop bilgisayarın altındaki etiketten(varsa) seri numarasını öğrenebilirsiniz.

Komut istemi ile laptop seri numarasını öğrenin
 1. Başlat menüsünü açın. (Windows tuşuna basın.(Boşluk tuşunun solundaki 2.tuş))

 1. “CMD” yazın ve Enter tuşuna basın.

 1. Açılan siyah ekrana “wmic bios get serialnumber” yazın ve Enter tuşuna basın.

 1. Laptopun seri numarasını ekranda görebilirsiniz. Biz gizledik tabii.

Önemli Not: Laptopunuzun üzerinde yazan seri numarası ile yazılımdaki seri numarasını karşılaştırın.

Laptop pil yuvasındaki etiketten seri numarası öğrenme

Bazı laptop bilgisayarlar çıkarılabilir pile sahiptir. Eğer laptopun altında bir seri numarası etiketi göremiyorsanız pili çıkarıp, pil yuvasına bakabilirsiniz.

Giriş, çıkış portları ve arabirimler

Type-C ve USB girişleri, ethernet portu, kulaklık ve mikrofon girişi, HDMİ çıkışı, varsa thunderbolt portları, SD kart slotları ve adaptör bağlantı noktasının kontrolünü yapın.

Kasanın genel kontrolü

Bilgisayar kasasındaki bazı çatlak türlerini görmekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden acele etmeyin ve dikkatlice bakın. Akıllı telefonunuz varsa kamerasının flaşını kullanarak eğer varsa çatlakları daha rahat görebilirsiniz. Kılcal çizikler laptoplarda önemli değildir. Çatlak ve kırıklar istenmeyen şeylerdir.

Ekran

Ekranda çizik olup olmadığını kapalı iken kontrol edin.

Ekran parlaklığını minimum ve maksimum seviyeye getirip olağandışı bir durum olup olmadığını kontrol edin.

Tuşlar

Açma kapatma tuşunu kontrol edin ve düzgün çalıştığından zor basma ya da tetiklenmeme gibi problemleri olmadığından emin olun. Trackpad ve varsa parmak izi okuyucuyu kontrol edin. Windows 10 ile birlikte birden fazla parmak kullanılarak yapılan kısayol işlemleri var. Bunları deneyin.

Alt kapak vidaları

Bilgisayarın alt kapak vidalarını kontrol edin. Kapak vidaları eksik ise işine özen göstermeyen bir serviste tamir, bakım işlemi görmüştür. Görmüş olabilir demiyoruz kesinlikle işine gereken özeni göstermeyen bir serviste işlem görmüştür. Bu servis yetkili serviste olabilir, özel bir serviste olabilir. Dikkat etmekte fayda var.

Menteşeler

Ekranı kasaya bağlayan menteşelere göz gezdirin. En az 3 kere ekranı kapatıp açın ve bu hareket boyunca menteşelerden olağandışı bir ses gelmediğinden emin olun.

Panel

Ekran ilk açılırken gözünüz çerçevenin yanlarında olsun. Ekrana ilk görüntü gelmeden önce siyah ekran gelir. Bu siyah ekranda ışık süzmesi olup olmadığı net şekilde anlaşılabilir. Işık süzmesi var mı? Kontrol edin. Işık süzmesi fazla olmadığı sürece bir problem teşkil etmiyor. Her cihazda bir miktar ışık süzmesi olur ve bu durum normaldir. Bir hata olduğu anlamına gelmez fakat aşağıdaki resimde olduğu gibi fazla da olmamalıdır. Işık sızması testi için https://www.lightbleedtest.com/ adresini ziyaret edin. Test için ortamın tamamen karanlık olması gerekir. Gün ışığında belli olmaz.

HDD ve SSD kontrolü

Bad sector taramasını sadece HDD ler için yapın. SSD’ler için sağlık taraması yapın. Haftalık yedeklemeyi alışkanlık haline getirirseniz bir problem yaşamazsınız.

Bad sector taraması için : TIKLA

SSD sağlık taraması için : TIKLA

Wifi ve internet bağlantısı

Wifi ile internete bağlayın ve hız testi yapın. Hız testi yap.

Ölü piksel testi

İnternete bağlanınca ölü piksel testi yapın. F11 tuşuna basarak tam ekranda kontrol ettiğinizden emin olun. Ölü piksel testi yap.

Batarya

Batarya ömrünü kontrol etmeniz eğer ürünü gezgin şekilde kullanacaksanız sizin için önemli olacaktır. Tekrar satmak istediğinizde ölü bataryaya sahip bir laptop ile sağlam bataryaya sahip bir laptop arasındaki fiyat farkını da göz ardı etmeyin. Adaptörsüz 15 dakika kadar çalıştırın ve pil durumunu takip edin. Bu arada laptopu kurcalamaya devam edin.

Batarya sağlığını kontrol etmek için; Batteryİnfo uygulamasını indirin ve “Yönetici olarak çalıştırın.” batarya hakkında bilmeniz gereken her şeyi size söylesin. Vaktim yok diyorsanız bu uygulama ile bataryanın durumu hakkında net bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Windows Lisansı

Windows lisans anahtarını kontrol edin. Freedosta olabilir çok dert etmenize gerek yok. Fakat windows lisansı varsa lisans anahtarını öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Diğer kontroller

 • Boş bir notepad++ veya metin dosyası açıp klavyenin tüm tuşlarını tek tek kontrol edin.
 • Adaptör bağlıyken ve adaptör bağlı değilken bilgisayarı birer kez açıp kapatın. Adaptörsüz 15 dakika kadar pilde kullanın.
 • Varsa klavye ışıklandırmasını kontrol edin.
 • Hoparlörleri test edin. Her iki hoparlöre de kulağınızı dayayarak kontrol etmenizi öneririz.
 • Kamerasını kontrol edin.
 • Laptopun hava çıkışlarındaki toz birikmesini kontrol edin. Eğer akıllı telefonunuz varsa kamerasının flaşını kullanarak hava kanallarının içini daha rahat görebilirsiniz. Tozun laptopumuz için iyi bir şey olmadığını söylemiştik. Bakım yaptırmanız gerekebilir.

Donanım özelliklerinin kontrolü

 1. Başlat menüsünü açın. (Windows tuşuna basın.(Alt tuşunun solunda))
 2. “dxdiag” yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. Açılan ekranda “üretici”, “bilgisayar modeli”, “işlemci modeli”, “RAM miktarı” gibi donanım özelliklerini görebilirsiniz. 
 4. Açılan pencerede üst kısımda yer alan “ekran” sekmesine tıklayın. Bu sekmede “ekran kartı marka ve modeli”, “ekran kartı belleği” gibi donanımsal özellikleri görebilirsiniz.

Bu sayfalarda yer alan özellikleri satıcı ile anlaştığınız özelliklerin doğrulaması için kullanın.

Test yazılımları ile son kontrol

Almak için incelediğiniz bilgisayarda şimdiye kadar içinize sinmeyen bir detay olmadıysa artık son düzlükteyiz. Bu sentetik testlerden sonra da bir problem yaşanmazsa yeni bilgisayarınız hayırlı olsun.

Aida64 ile test edin

AİDA64 yazılımı bilgisayarınız hakkında bilmeniz gerekenleri size söyleyen boyutu ufak ve kullanımı çok basit olan bir simülasyon ve test yazılımıdır. Bilgisayarın sınırlarını bir miktar zorlayarak işlemci, RAM gibi modülleri biraz strese sokuyor ve bu stres karşısında verdikleri tepkileri ölçüyor. Bu ölçüm esnasında bilgisayar eğer aşırı ısınması olmazsa ve normal şekilde çalışmaya devam ederse bu bilgisayarda şimdilik bir sorun yok diye kullanıcıya rapor veriyor. 10 dakikalık test bilgisayarın durumunu anlamak için yeterli oluyor.

Aida64 kullanımı ile ilgili hazırlanmış çok güzel bir rehber bulduk. 

Aida64 ile Stres Testi Nasıl Yapılır?

İkinci el bilgisayar nereden alınır?

Bilgisayarcıdan bilgisayar almak

Bilgisayar alım-satım işleri ile ilgilenen irili ufaklı birçok mağaza var. 

Bu dükkanlardan ihtiyacınıza uygun laptopları bulabilirsiniz. Fiyatlara dikkat etmekte yarar var. Sıfır fiyatından daha pahalıya bile alabilirsiniz. Garanti konusunda eğer üretici veya distribütör firmanın verdiği bir garanti süreci devam etmiyorsa, garantisi benim diyen yerlerden uzak durun.

İkinci el satış sitelerinden bilgisayar almak

Bilgisayarınızı kendiniz alırsanız, hem bütçeniz dahilinde daha iyi bir bilgisayara sahip olabilirsiniz hem de bilgisayar dükkanlarındaki kısıtlı seçeneklere mahkum olmazsınız. Ancak bilgisayarı kendiniz almayı düşünüyorsanız, çeşitli riskleri de göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Bu riskler bilgisayarcıdan alırken de var. İkinci el her nerden her kimden alınırsa alınsın doğru bir kontrol mekanizması işletilmezse sizi zarara uğratabilir. Bu yazıyı başından buraya kadar okuduysanız, neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiği konusunda bazı fikirleriniz oluşmuştur. Hala yardıma ihtiyacınız varsa bize ulaşmaktan çekinmeyin. 

İkinci el bir ürün alıyorsanız kişisel güvenliğinizi ön planda tutmalısınız. Kişisel güvenliğiniz açısından aşağıdaki uyarıları dikkate almanızı rica ediyoruz.

 • Mümkünse gündüz saatlerinde görüşün.
 • Üzerinizde nakit para taşımamaya çalışın. 
 • Tenha yerlerde ve ara sokaklardaki görüşme taleplerini reddedin.
 • Ödemeyi banka havalesi ile yapmak iki taraf içinde daha güvenli olacaktır.
 • Bankaların EFT saatlerine dikkat edin. Yeni düzenleme ile birlikte EFT saatleri diye bir kavram artık hayatımızda olmayacak ama olsun siz yinede dikkat edin.
 • Ürünü kontrol etmeden, ödeme yapmayın.
 • Tanımadığınız kişilerin araçlarına binmeyin.

İlanlarda dikkat etmeniz gerekenler

 • Dürüst satıcılar ilan açıklamalarında neden sattıklarını açıklayabilirler.
 • Cihazın kendisine ait fotoğraflar yoksa o ilanlardan uzak durun.
 • Her açıdan net fotoğraflar isteyin. Görüşmeden önce bunu istemek sizin hakkınız herkesin vakti değerli ama değil mi?
 • Faturası, kutusu ve aksesuarlarıyla birlikte satılan bir cihaz bulduysanız hemen favorilere ekleyin. Bilinçli bir kullanıcı olma ihtimali yüksektir.
 • Mümkünse cihazın çalışır halde bir videosunu isteyin. Karşılıklı güveni arttıracak ve satıcı karşısında işi bilen biri olduğu hissine kapılacaktır. Bu sizin için iyi bir şey.
 • En doğal hakkınız olan pazarlık kozunu kullanın. Bütçenizi aşan bir bedel olsa dahi teklif götürmekte fayda var. Tabii ölücülük yapmayın 🙂 
 • Çok düşük fiyatlara aldanmayın. Dolandırıcılar gerçek olamayacak fiyatlara ilan koyarak kapora ve ürün dolandırıcılığı yaparlar. Onların uzman olduğu konu sizi dolandırmak. İnanmayın!

sahibinden.com ile laptop almak

Ülkemizin en büyük online yerli sermaye ile kurulmuş pazaryeri sitesidir. Bebek arabasından, tır dorsesine, akıllı telefondan, uçağa kadar her şeyi bulabileceğiniz kocaman bir kullanılmış ve sıfır ürün cenneti. Kullandığınız bilgisayarı en yüksek bedel karşılığında ve hızlıca birkaç adımda satabileceğiniz bir yer. Sahibinden.com’un bir artısı da bulunduğunuz şehirin dışındaki ilanları da rahatlıkla görebilmenizi sağlamasıdır. Bulunduğunuz bölgenin dışında aradığınız ürünleri daha iyi fiyatlara bulmanız mümkün. Nüfusu yüksek şehirlerde laptop fiyatları genelde daha yüksek seyreder.

 • Ücretsiz üye olun.
 • Binlerce ürün arasından beğendiklerinizi favorilerinize ekleyin.
 • Favorileriniz arasından tüm satıcılara mesaj gönderin.
 • Pazarlık yapın ve ödeme konusunda anlaşın.

Letgodan bilgisayar almak

Çek. Yükle. Mesaj at. Letgo ile kolay sat. Letgoooo.

Letgo ile ürün almak gerçekten çok kolay. Letgo, sahibinden.com’un aksine satıcının bulunduğunuz bölgedeki satıcılara ulaşmanız konusunda bir adım önde. Letgo’da gördüğünüz ilanlarda satıcı ile yüz yüze alışveriş dışında bir seçeneğiniz bulunmuyor. Nitelikli bir arama yapmakta gerçekten çok zor ama kullanıcı sayısı çok fazla olduğundan ihmal etmemeniz gereken bir ilan platformu. 

Facebook Marketplace ve Facebook gruplarından laptop almak

Facebook’un resmi açıklamasına göre her 2 Facebook kullanıcısından 1’i Facebook Marketplace’i kullanıyormuş. Aradığınız bilgisayarı hem daha uygun fiyata hem de daha hızlı bulabilmek için farklı bir alternatifiniz daha olduğunu bilin istedik. Facebook gruplarında her gün onlarca ürün el değiştiriyor. Almak istediğiniz markanın gruplarına kaydolun ve istediğiniz modelle ilgili bir talep oluşturun. Bırakın onlar sizi bulsun.

Sık sorulan sorular

Windows lisansı olmayan ikinci el bilgisayar alınır mı?

Evet alınır. Günümüzde çoğu bilgisayar freedos olarak satılıyor. Freedos bilgisayar içerisinde herhangi bir işletim sistemi olmaması anlamına gelir. Bilgisayarın açma, kapatma düğmesine bastığınız zaman karşınıza siyah bir ekran ve gri yazılar geliyorsa işletim sistemi yüklenmemiş bir bilgisayarınız vardır.

Bu bilgisayarlara kendiniz de windows yükleyebilirsiniz.
Freedos kurulumuyla ilgili bilgi için: Freedos bilgisayara Windows 10 nasıl kurulur?

İkinci el bilgisayar almak tehlikeli mi?

Hayır. Aslında kısmen hayır diyebiliriz. Tehlikeden kasıt tam olarak nedir? Cüzdanınıza etki edecek bir tehlikeden bahsediyorsak eğer, evet doğru şekilde test edilmeyen cihazlar için böyle bir tehlikeden bahsedebiliriz. Aldığınız laptopun kontrollerini doğru şekilde sağlamaz ve kullanımınıza bağlı olarak bakımlarını yaptırmazsanız bu durum cüzdanınız için ciddi bir tehlike oluşturur.

İkinci el laptop alırken Bylock riski var mı?

Hayır. Laptopta Bylock riski yoktur. Eğer güvenliğiniz konusunda tedirgin oluyorsanız, aldığınız bilgisayarın depolama birimini yani SSD & HDD söküp, yeni bir SSD alıp takmanızı öneriyoruz. Satış sözleşmesi yapmayı da ihmal etmeyin.

İkinci el bilgisayar satış belgesi nedir?

İkinci el bilgisayar alırken alıcının ve satıcının güvenliği için satış sözleşmesi yapmayı ihmal etmeyin. Bilgisayarın daha önce adli bir suça karışıp karışmadığını bilemezsiniz. Bilgisayarlarda adli suça karışma oranı telefonlar kadar yüksek olmasa da, garantisi olan ürünlerin garanti süreçlerinde de sorun yaşamamanız adına satış sözleşmesi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el telefon almayı düşünenler için, ikinci el telefon alırken dikkat etmeleri gereken her şeyi bulabilecekleri bir rehber hazırladık.

İkinci el telefon almadan önce bilmeniz gerekenleri, alırken yapmanız gereken testleri, ikinci el telefonları nereden alabileceğinizi ve ikinci el telefonlarla ilgili tüketicilerin yanıtını aradıkları soruların cevaplarını bulacaksınız.

İkinci el telefon almadan önce bilmeniz gerekenler

Almayı düşündüğünüz telefon modeliyle ilgili araştırma yapın. Kullanım alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak pil, kamera, ekran boyutu gibi özelliklerini öğrenin. Artık ekran boyutundan ziyade kenar ve alt çerçevelerin kalınlığı önem kazanmış durumda. Telefonun kronik bir problemi olup olmadığını araştırın. Örneğin, bazı İphone 11 serilerinde dokunmatiğin algılama problemi var. Apple bu dokunmatik problemi nedeniyle yeni bir ekran değişim programı başlattı. Xiaomi Redmi 9 ve Note 9 serilerinin arka kameralarının toz alma problemi de başka bir olumsuz örnek olarak karşımıza çıkıyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için önden biraz araştırma yapmanı tavsiye ediyoruz. Bunun için Facebook’ta almayı düşündüğün markanın veya modelin kullanıcılarının olduğu yardımlaşma gruplarına katılarak, kullanıcılardan en güncel bilgiler alabilirsin.

İkinci el telefon alınır mı?

Evet. Her bütçeye uygun, marka ve model sınırlaması olmadan ikinci el telefon alabilirsiniz fakat aldıktan sonra problem yaşamamak ya da yaşanabilecek problemleri en aza indirmek için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Doğru şekilde kontrol edilmiş ve üzerinde anlaşılmış her ikinci el telefon alınır ve satılır. Bozuk telefonlar dahi alınıp satılır.

Satış sözleşmesi

İkinci el elektronik bir ürün alırken ve satarken özellikle telefon, tablet, laptop veya bilgisayar donanımı gibi ürünlerde satış sözleşmesini mutlaka yapın. Satış sözleşmesi garantisi devam eden ürünlerin servis kapsamında onarımında, önceki ve sonraki sahibi tarafından herhangi adli suça karışılması durumunda ilgisi olmayan tarafın aklanmasında çok önemlidir. Aldığınız veya sattığınız bir ürünün daha öncesinde ve sonrasında adli suç unsuru olarak kullanılabileceğini unutmayın.

Ayrıca kullanım süresi içerisinde ayıplı olduğu tespit edilen ürünlerin tüketici hakem heyetlerine başvuru yaparken işlemlerin sorunsuz şekilde ilerlemesi için satış sözleşmesinin ibraz edilmesi yaşanabilecek pürüzleri ortadan kaldırır. İmei klonlaması son dönemde çoğu tüketiciyi mağdur etmekte, faturası olmayan cihazların alışı ve satışında da ciddi sorunlar yaşanabiliyor. 

Yeni bir akıllı telefon sahibi olmak isterken, mağdur olmayın. Bu durumlar sadece ikinci el telefonlarda yaşanıyor sanıyorsanız, büyük bir yanılgı içindesiniz.

Akıllı Telefon Satış Sözleşmesi: Word ve PDF 

Satış Sözleşmesi Word

Satış Sözleşmesi PDF

İkinci el telefon nasıl kontrol edilir?

İMEİ sorgulaması yapın.

E-Devlet’e giriş yapmadan İMEİ sorgulayabiliyorsunuz.

İMEİ sorgusu yapmak için tıklayın. Açılan sayfadan, alacağınız telefonun İMEİ numarasını yazın.

“İthalat yoluyla kaydedilen IMEI” 

yazıyorsa, yasal yollarla yani resmi distribütör veya ithalatçı firma tarafından Türkiye’ye getirilmiş ve BTK’ya kayıt ettirilmiş telefon olduğu anlamına gelir. Gönül rahatlığıyla bu cihazı satın alabilirsiniz.

“Kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz” 

yazıyorsa, IMEI kaydı yoktur. Telefonun IMEI kaydı yapılmadığı takdirde iletişime kapanır anlamına gelir. İthalatçı firma BTK’ya kaydını yaptırmamış demektir. Sıfır telefonlarda dahi karşımıza çıkabilen bir problemdir.

“Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihaz” 

yazıyorsa, IMEI numarası klonlanmıştır. Telefonun IMEI numarası başka bir telefon tarafından da kullanılıyor anlamına gelir. Böyle bir durumda telefonu almayı düşünüyorsanız, satıcının telefonun asıl sahibi olduğunu doğrulamanız gerekir. Her seferinde satıcı tarafından E-devlet üzerinden telefonda kullanılacak numaranın değiştirilmesi gerekir. Satıcıya ulaşamayacağınız durumları da göz önünde bulundurmalısınız.

“KAYIT BULUNAMADI” 

yazıyorsa, cihazın resmi kaydı yapılmamış demektir. 120 gün içerisinde kullanıma kapatılacağı anlamına gelir. 120 günlük sürede sim kart takıldığı ilk tarihten itibaren sayılmaya başlar.

“Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” 

yazıyorsa, yurtdışından satın alınmış ve yasal şekilde pasaporta kayıt ettirilmiş bir telefon olduğu anlamına gelir. Pasaport kayıt evraklarının bir kopyasını almanızı tavsiye ediyoruz. Satış sözleşmesine pasaport yoluyla kaydedilen IMEI olduğunu belirtmeyi unutmayın.

Ekran

 • Varsa ekran filmi ve arka koruyucu filmleri sökün. 
 • Ekrandaki kılcal çizikleri kontrol edin.

 • Telefonu sert ve düz bir zemine koyup ekranın köşelerinden bastırın. Ekranın içe veya dışa doğru hareket etmemesi gerekir. Ekran kasadan ayrılmış olabilir. Kontrol edin.

 • Parmağınızı ekranda gezdirin. Bir uygulamanın üzerine parmağınızla basılı tutun ve ekran üzerinde kaydırın. Parmağınızı ekrandan ayırmadığınızdan emin olun. Ekranın dokunmayan bir bölgesi olup olmadığını kontrol edin.

Kasa

 • Kasadaki çatlak, çizik, ezik ve darbeleri kontrol edin. Yetkili servis teknisyenleri çizikleri pek önemsemiyor fakat darbeler konusunda o kadar anlayışlı değiller.

Kamera

 • Kamera merceğinde toz, leke vb. olup olmadığını kontrol edin.

 • Kamera flaşının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 • Kamera uygulamasını açın. Ön ve arka kamerayı kontrol edin. Sesli kısa bir video kaydedin ve izleyin. Videoda sesinizin net duyulduğundan emin olun. Kameranın zum özelliklerini, varsa portre modunu kontrol edin.
 • Ayarlar>Ekran>Parlaklık Ekran parlaklığını en sona getirin ve tekrar kısın. Otomatik parlaklığı açın ve otomatik olarak ekran parlaklığının değişip değişmediğini kontrol edin.

Düğmeler, sim kart, şarj ve kulaklık girişleri

Ses açma-kapama ve güç tuşlarının doğru çalışıp, çalışmadığını kontrol edin.

 • Şarj, kulaklık girişlerini inceleyin. Her şey olması gerektiği gibi mi?

 • Sim kart tepsisini çıkartın ve sıvı temas göstergesini kontrol edin. (Kırmızı renk sıvı temaslı olduğu anlamına gelir.) Telefon modeline göre değişkenlik göstermesi nedeniyle şarj ve kulaklık girişlerinde de olabilir.

Sıvı temaslı olan telefonun göstergesi bu şekilde kırmızı, pembe renge dönük bir renk alır.

 • Kulaklık takıp kulaklık girişini kontrol edin.
 • Şarja takıp, şarj olup olmadığını kontrol edin.

Hafıza kontrolü

Telefonun hafızasının kapasitesini kontrol edin. 8/16/32/64/128/256/512GB ?

Wifi ve Bluetooth

Wifi ağına bağlanın. Telefonu kontrol ederken wifi açık kalsın.

Ekran, parmak izi ve yüz tanıma

Ekranda ölü piksel kontrolü yapın. Ayarlar>Ekran>Arkaplan (Duvar Kağıdı) beyaz, siyah, yeşil ve kırmızı renklerde ekranda bir iz olup olmadığına bakın. Ölü piksel testi de kullanabilirsiniz.

 • Parmak izi tarayıcı veya yüz tanıma varsa çalıştığından emin olun.

Ses

 • Sesli not uygulamasını bulun ve bir sesli not kaydedin. Sesli notu dinleyip mikrofonların çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 
 • Sim kart takıp deneme araması yapın. Sesinizin karşı tarafa gittiğinden ve karşı tarafın sesinin size geldiğinden emin olun.

Kutu ve Fatura Kontrolü

 • Fatura üzerindeki İMEİ ile telefonunun İMEİ numarasının eşleşmesi gerekiyor. İMEİ numarası İphone’ların arka yüzünde de yazar. Kasa değişimi yapılan cihazları buradan fark edebilirsiniz.
 • Kutudaki İMEİ numaralarını da kontrol edin. İnternette akıllı telefon kutuları dahi satılıyor. 

Özellikle düşme ve sert darbe kaynaklı eziklerde eğer cihazın garantisi devam ediyorsa teknisyenin inisiyatifinde olmak kaydı ile garanti dışında bırakılabilir.

İkinci el telefon nereden alınır?

Telefoncudan, sahibinden.com’dan, Letgo’dan, Facebook’tan derken o kadar çok seçenek olunca insanın kafası karışıyor. İkinci el telefon nereden alınır ve bunların aralarındaki farklar nelerdir kısaca değinelim. Güvenliğiniz için de bazı önerilerimiz olacak.

Telefoncudan ikinci el telefon almak

Telefon alım-satım işleri ile ilgilenen irili ufaklı birçok mağaza var. 

Bu dükkanlardan ihtiyacınıza uygun telefonları bulabilirsiniz. Fiyatlara dikkat etmekte yarar var. Sıfır fiyatından daha pahalıya bile alabilirsiniz. Her türlü cihazı her türlü fiyata bulmak mümkün.

Her telefoncu böyle değil tabii ama yine de dikkatli olun, sıfır fiyatından daha fazlasını ikinci el telefona vermeyin.

İkinci el satış sitelerinden telefon almak

Telefonunuzu kendiniz alırsanız, hem bütçeniz dahilinde daha iyi bir telefona sahip olabilirsiniz hem de dükkanlardaki kısıtlı seçeneklere mahkum olmazsınız. Ancak telefonu kendiniz almayı düşünüyorsanız, çeşitli riskleri de göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Telefonu nereden alırsanız alın riskler değişkenlik göstermez. Bu yazıyı başından buraya kadar okuduysanız, neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiği konusunda bazı fikirleriniz oluşmuştur. Hala yardıma ihtiyacınız varsa bize ulaşmaktan çekinmeyin. 

İkinci el bir ürün alıyorsanız kişisel güvenliğinizi ön planda tutmalısınız. Kişisel güvenliğiniz açısından aşağıdaki uyarıları dikkate almanızı rica ediyoruz.

 • Mümkünse gündüz saatlerinde görüşün.
 • Üzerinizde yüksek miktarda nakit para taşımamaya çalışın. 
 • Tenha yerlerde ve ara sokaklardaki görüşme taleplerini reddedin.
 • Ödemeyi banka havalesi ile yapmak iki taraf içinde daha güvenli olacaktır.
 • Bankaların EFT saatlerine dikkat edin. Yeni düzenleme ile birlikte EFT saatleri diye bir kavram artık hayatımızda olmayacak ama olsun siz yine de dikkat edin.
 • Ürünü kontrol etmeden, satıcıya ödeme yapmayın.
 • Tanımadığınız kişilerin araçlarına binmeyin.

İlanlarda dikkat etmeniz gerekenler

 • Dürüst satıcılar ilan açıklamalarında neden sattıklarını açıklayabilirler.
 • Cihazın kendisine ait fotoğraflar yoksa o ilanlardan uzak durun.
 • Her açıdan net fotoğraflar isteyin. Görüşmeden önce bunu istemek sizin hakkınız herkesin vakti değerli ama değil mi?
 • Faturası, kutusu ve aksesuarlarıyla birlikte satılan bir cihaz bulduysanız hemen favorilere ekleyin. Bilinçli bir kullanıcı olma ihtimali yüksektir.
 • Mümkünse cihazın çalışır halde bir videosunu isteyin. Karşılıklı güveni arttıracak ve satıcı karşısında işi bilen biri olduğu hissine kapılacaktır. Bu sizin için iyi bir şey.
 • En doğal hakkınız olan pazarlık kozunu kullanın. Bütçenizi aşan bir bedel olsa dahi teklif götürmekte fayda var. Tabii ölücülük yapmayın 🙂 
 • Çok düşük fiyatlara aldanmayın. Dolandırıcılar gerçek olamayacak fiyatlara ilan koyarak kapora ve ürün dolandırıcılığı yaparlar. Onların uzman olduğu konu sizi dolandırmak. İnanmayın!

sahibinden.com ile telefon almak

Ülkemizin en büyük online yerli sermaye ile kurulmuş pazaryeri sitesidir. Bebek arabasından, tır dorsesine, akıllı telefondan, uçağa kadar her şeyi bulabileceğiniz kocaman bir kullanılmış ve sıfır ürün cenneti. Kullandığınız telefonu en yüksek bedel karşılığında ve hızlıca birkaç adımda satabileceğiniz bir yer. Sahibinden.com’un bir artısı da bulunduğunuz şehrin dışındaki ilanları da rahatlıkla görebilmenizi sağlamasıdır. Bulunduğunuz bölgenin dışında aradığınız ürünleri daha iyi fiyatlara bulmanız mümkün. Nüfusu yüksek şehirlerde elektronik ürünlerin fiyatları genelde daha yüksek seyreder.

 • Ücretsiz üye olun.
 • Binlerce ürün arasından beğendiklerinizi favorilerinize ekleyin.
 • Favorileriniz arasından tüm satıcılara mesaj gönderin.
 • Pazarlık yapın ve ödeme konusunda anlaşın.

Letgo’dan telefon almak

Çek. Yükle. Mesaj at. Letgo ile kolay sat. Letgoooo.

Letgo ile ürün almak gerçekten çok kolay. Letgo, sahibinden.com’un aksine satıcının bulunduğu bölgenin çevresindeki alıcılara ulaşması konusunda bir adım önde. Letgo’da gördüğünüz ilanlarda alıcı ile yüz yüze alışveriş dışında bir seçeneğiniz bulunmuyor. Nitelikli bir arama yapmakta gerçekten çok zor ama kullanıcı sayısı çok fazla olduğundan ihmal etmemeniz gereken bir ilan platformu. 

Facebook Marketplace ve Facebook gruplarından telefon almak

Facebook’un resmi açıklamasına göre her 2 Facebook kullanıcısından 1’i Facebook Marketplace’i kullanıyormuş. Aradığınız telefonu hem daha uygun fiyata hem de daha hızlı bulabilmek için farklı bir alternatifiniz daha olduğunu bilin istedik. Facebook gruplarında her gün onlarca ürün el değiştiriyor. Almak istediğiniz markanın gruplarına kaydolun ve istediğiniz modelle ilgili bir talep oluşturun. Bırakın onlar sizi bulsun 🙂

Sık sorulan sorular

Telefonu sattıktan sonra o telefonla ilgili sorumluluğum devam eder mi?

Satış sözleşmesi yaptıysanız cevabımız “Hayır. Telefonunuzu sattıktan sonra o telefonla ilgili bir sorumluluğunuz kalmaz.” Satış sözleşmesi yapmadıysanız, telefonu sattığınız kişi ile aranızdaki alışveriş nedeniyle bir kanıta ihtiyacınız olacak.

Pasaport kayıtlı telefon alınır mı?

2019 yılı Mayıs ayından önceki pasaporta kayıtlı akıllı telefonları alabilirsiniz ama 2019 yılı mayıs ayından sonra pasaporta kayıt ettirilmiş telefonları kesinlikle almayın. Yeni çıkan yasa ile bu tarihten sonra pasaporta kayıt ettirilmiş telefonlar, sadece pasaport sahibi tarafından kullanılabilir.

İkinci el akıllı telefon almak mantıklı mı?

Evet. İkinci el telefon almak bazen yeni telefon almaktan daha mantıklı bile olabilir. Doğru ürünü doğru fiyata aldığınız zaman her ikinci el telefonu almak mantıklı olur.

Telefon fiyatları düşer mi?

Evet. Telefon fiyatları düşer ama belirli bir tarih aralığı verip, marka ve model olarak ayırmamız gerekiyor. Her yeni çıkan akıllı telefondan sonra bir önceki nesillerin fiyatı düşer. Çeşitli kampanyaları takip ederek bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir telefon bulabilirsiniz. Fiyat takibi yapmanızı sağlayan internet sitelerinde ücretsiz üyelik oluşturup almayı düşündüğünüz ürünleri listenize ekleyin ve her fiyat değişikliğinde e-posta ile bildirim alın.

Kutusuz veya faturasız telefon alınır mı?

Evet. Kutusuz telefon da alınır fakat kutusu ve faturası eksik olmayan telefonlara nazaran daha düşük bir fiyattan anlaşılması gerekir. Faturası ve kutusu olan ikinci el telefon her zaman daha yüksek fiyattan alıcı bulacaktır.

Taahhütlü telefon alınır mı?

Şimdilik evet. Telefon hattı üzerinden alınan cep telefonları borcu bitmeden satılırsa ve telefonu alan kişi borcunu ödemezse telefonun kullanıma kapatılma riski var. Peki taahhütlü telefon olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Anlayamazsınız. Şimdilik taahhütlü olup olmadığını anlayabileceğimiz bir sistem olmadığı için taahhütlü telefon alıp, satmanın bir zararı yok. Her türlü elektronik ürünü alırken ve satarken satış sözleşmesi yapın. E-devlet ve benzeri sistem üzerinden bir kontrol mekanizması işletmeye alındığı takdirde artık taahhütlü telefonların borcu bitmeden alıp, satılamayacak. Yine alıp satabilirsiniz tabii ama o riski almanızı önermiyoruz.

Yenilenmiş telefon alınır mı?

Evet. Fiyatı kontrol edin. Yenisi ile yenilenmiş telefon arasındaki fiyat farkının modelden modele değişmekle birlikte %20’den fazla olması beklenir.

 • Kim tarafından yenilendiği, (yetkili servis, distribütör, 3. parti sağlayıcı)
 • Hangi parçaların yenilendiği,
 • Yenilenen parçaların orijinal olup olmadığı, 
 • Garanti süresi ve garanti şartları öğrenilmelidir.

Tamir görmüş telefon nasıl anlaşılır?

Teknik servis teknisyeni değilseniz tamir görmüş bir telefonu anlamanız imkansıza yakın diyebiliriz. Ekranının değişip değişmediğini anlamanın birkaç yolu var. Orijinal olduğunu bildiğiniz bir telefon ile ekranı değişmiş telefonu yanyana koyduğunuz zaman renkler arasındaki farklılıktan anlayabilirsiniz. Telefonun alt kenarlarındaki vidaların orta kısımlarında hafif bir parlama ya da renk değişimi görürseniz buradan da anlama ihtimaliniz var. Telefonun ekranının kenarlarına bastırmayı deneyebilirsiniz. Bazen düzgün oturtulmamış ekran çerçeveleri olabiliyor. Değişen veya tamir gören bir cihazda net tespit yapılabilmesi için teknik servis uzmanlarının telefonu kontrol etmesi gerekir.

Telefonun su aldığı nasıl anlaşılır?

Her marka ürettiği ürünlerde sıvı temas göstergesini farklı bir yere konumlandırıyor. Ama genellikle şarj, kulaklık girişleri ve sim kart yuvalarına baktığınızda görebilirsiniz. Eğer sıvı göstergesi olması gereken yerde yoksa bir ihtimal bilmediğiniz için görmüyorsunuzdur, diğer ihtimalde de telefon tamir görmüş olduğu için bu etiket sökülmüştür.

Aşağıda vereceğimiz linkleri kontrol ederek, sıvı temas göstergesinin yerlerini ve nasıl olması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

SAMSUNG 

APPLE

Telefonun garanti durumuna nasıl bakılır?

İlk olarak telefonu hangi firmanın ithal ettiğini öğrenmeniz gerekiyor. Akabinde o firmanın internet sitesindeki formlardan telefonunuzun seri numarası ya da İMEİ numarasını girerek garanti kapsamında olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bilmeden çalıntı telefon almak

İkinci el akıllı telefon aldınız ve çalıntı olduğunu öğrendiniz. Telefon almadan önce IMEI sorgusu yapsaydınız ve telefonu aldığınız tarihte bir satış sözleşmesi düzenleseydiniz haklarınızın sonuna kadar korunduğundan emin olabilirdiniz. Çalıntı olup, olmadığını bildiğinizi ispatlamanız gerekir. Kolluk kuvvetleri çalıntı telefona el koyarlar veya BTK tarafından İMEİ numarası üzerinden kullanıma kapatılabilir. IMEI sorgusu yapın ve satış sözleşmesi hazırlayın. Satış sözleşmeniz yoksa ve kimden aldığınızı ispatlayamazsanız, telefon sizden alınır. Paranız da boşa gitmiş olur. Letgo gibi platformlarda çalıntı telefona denk gelmeniz yüksek bir ihtimaldir. Dikkatli olun.