Çözüm ortaklarımızın tecrübelerine dayanarak harmanlayıp bir araya getirdiğimiz bu liste herhangi bir önem sırasına sahip değildir.

Önden Birkaç Tüyo

Alacağınız cihaz 1 yaşından küçükse ve kapak vidalarının ortasında kenarlara nazaran daha açık bir renk görüyorsanız o cihaz serviste işlem görmüştür. Bilgisayar bakımları genellikle 6 ayda 1 yahut yılda 1 kere yapılır. Bu bakımlarda cihazın çalıştırıldığı ortamda etkilidir. Bir ofis bilgisayarına yılda 1 kere, oyun bilgisayarına da 6 ayda 1 kere bakım yaptırılmalıdır. Yüksek işlem gücü gerektiren mühendis vb. kullanımı altındaki bilgisayarlarında 6 aylık periyotlarda bakım yaptırılması gerekir.

Giriş, Çıkış Portları ve Arabirimler

USB girişleri, Ethernet portu, kulaklık ve mikrofon girişi, HDMİ çıkışı, varsa thunderbolt portları, SD kart slotları ve adaptör bağlantı noktasının kontrolünü yapın.

Kasa ve Dış Fiziki Durumu

Kasadaki Çatlak ve Darbeler

Bilgisayar kasasındaki bazı çatlak türlerini görmekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden acele etmeyin ve dikkatlice bakın. Akıllı telefonunuz varsa kamerasının flaşını kullanarak eğer varsa çatlakları daha rahat görebilirsiniz.

Tuşlar

Açma kapatma tuşunu kontrol edin ve düzgün çalıştığından zor basma ya da tetiklenmeme gibi problemleri olmadığından emin olun. Trackpadi kontrol edin. Windows 10 ile birlikte birden fazla parmak kullanılarak yapılan kısayol işlemleri var. Bunları deneyin.

Alt Kapak Vidaları

Bilgisayarın alt kapak vidalarını kontrol edin. Kapak vidaları eksik ise işine özen göstermeyen bir serviste tamir, bakım işlemi görmüştür. Görmüş olabilir demiyoruz kesinlikle işine gereken özeni göstermeyen bir serviste işlem görmüştür. Bu servis yetkili serviste olabilir, özel bir serviste olabilir. Fark etmez. Sizin yerinizde biz olsaydık o cihazı almazdık.

Ekran ve Panel Kontrolü

Menteşeler

Ekran menteşelerine göz gezdirin. En az 3 kere ekranı kapatıp açın ve bu hareket boyunca olağandışı bir ses olmadığından emin olun.

Panel

Ekran ilk açılırken gözünüz çerçevenin yanlarında olsun. Ekrana ilk görüntü gelmeden önce siyah ekran gelir. Bu siyah ekranda ışık süzmesi olup olmadığı net şekilde anlaşılabilir. Işık süzmesi var mı? Kontrol edin. Link ver.

Ekran

Ekranda çizik olup olmadığını ekran açık ve kapalı iken kontrol edin.
Ekran parlaklığını minimum ve maksimum seviyeye getirip olağandışı bir durum var mı? Kontrol edin.

Klavye ve Diğer Mekanik Kontroller

  • Boş bir notepad++ dosyası açıp klavyenin tüm tuşlarını tek tek kontrol edin. Şöyle bir uygulamada kullanabilirsiniz. Link ver.
  • Adaptör bağlı iken ve adaptör bağlı değil iken bilgisayarı birer kez açıp kapatın. Adaptörsüz 30 dakika kadar çalıştırın ve pil durumunu takip edin.
  • Klavye ışıklandırması var ise klavye ışıklandırmasını test edin.
  • Hoparlörlerini test edin. Link ver.
  • Varsa kamerasını kontrol edin. Çalışıyor mu?
  • Akıllı telefonun varsa kamerasının ışığını açıp klavye tuşlarına tutun ve lekelenmelere bakın. Klavyedeki aşınmayı izleyin.

Atlanmaması gereken bir detay: Fan ve Hava Çıkışları

  • Bilgisayarın hava çıkışlarındaki toz birikmesini eğer akıllı telefonunuz varsa kamerasının ışığını açıp kontrol edin. Böylelikle daha net bir sonuca varabilirsiniz. Hava çıkışları ekranın altında, bilgisayarın altında ve yan kısımlarda olabilir.
  • Dizüstü bilgisayar için birkaç dakika çalıştırdıktan sonra fan sesini dinleyin. Fan sesini duymuyorsanız, internete bağlanıp yüksek çözünürlüklü bir videoyu 5 dakika kadar oynatın ve fanların sesini duyabildiğinizden emin olun. Çalışmayan fana sahip bir laptop almak istemezsiniz. Link ver.

Dahili Depolama Birimleri: HDD ve SSD

  • 2020 yılındayız. SSD olmayan bilgisayarları tercih edecekseniz eğer ihtiyacınıza uygun bir SSD ücretini alacağınız cihazın üzerine ekleyin. Bizden söylemesi. Sonra bu bilgisayar çok yavaş demeyin. Ne yazık ki hemen hemen tüm markalar daha düşük fiyat sunabilmek için hala HDD kullanabiliyor. HDD ve SSD’yi aynı anda kullanan modelleri hariç tutuyoruz tabii ki 
  • Bilgisayarı tamamen kapatıp 1 dakika kadar bekleyin ve tekrar açın. Bilgisayar açılırken kulağınızı klavyeye doğru yaklaştırın ve cızıltı sesi var mı yok mu? Dinleyin. SSD hard diskler için bu durum geçerli değildir.

Yukarıdaki tüm maddelere tik attıysak devam ediyoruz.

Bilgisayarı Açtıktan Sonra Kontrol Etmeniz Gerekenler

Wifi ve İnternet Bağlantısı

Wifi’dan internete bağlayın ve hız testi yapın. Link ver. Speedtest

Ölü Piksel Testi

İnternete bağlanınca ölü piksel testi yapın. F11 tuşuna basarak tam ekranda kontrol ettiğinizden emin olun. 4-5 adete kadar ölü piksel bulunmasının bir mahzuru yoktur. 5 adet üzerinde ölü piksel varsa bu durumda panelin değiştirilmesi talep edilebilir. Link ver.

Batarya

Batarya ömrünü kontrol etmeniz eğer ürünü gezgin şekilde kullanacaksanız sizin için önemli olacaktır. Tekrar satmak istediğinizde ölü bataryaya sahip bir laptop ile sağlam bataryaya sahip bir laptop arasındaki fiyat farkını da gözardı etmeyin.Adaptörsüz 30 dakika kadar çalıştırın ve pil durumunu takip edin.

Windows Lisansı

Windows lisans anahtarını kontrol edin. Yeni bir SSD ya da HDD takacağınız zaman ihtiyacınız olacak. Çoğu cihazın Freedos satıldığını da belirtmeden geçmeyelim. Freedos nedir? Link ver.

0 YorumlarYorumları Kapat

Yorum Yap

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)