Dolandırıcılar boş durmuyor. Her zaman güvenlerini kazanacak birilerini bulabiliyorlar.
Sizde dolandırıcıların oyununa gelmemek için bu yazımıza göz atın ve internetten alışveriş yaparken temkinli olun.

Sahte İlanlar ve Hayali Ürünler

İlan sitelerinde sahte ilanlar ile kullanıcıları ağlarına çekerler. İnternetten ya da daha önce yayınlanmış ilanlardan fotoğraflar koyarlar.

Kapora Dolandırıcılığı

Elde ettikleri fotoğraflar ile ilan verirler. Ürünler genellikle piyasa fiyatının bir tık altında yayınlanır. Pazarlık sünnettir diye düşünen biz alıcılarda, normal piyasa fiyatı 5.000TL olan bir ürünü, ilanda 4000TL’ye görünce 300-500TL’de pazarlık yapıp indirtsem tamamdır gözüyle bakıp, aldanıyoruz. Bu sırada devreye kapora pazarlığı giriyor. Ürünü ucuza bulmuşken kaçırmak olur mu? Olmaz. 300-500TL kapora isteyip, telefonu kapatırlar.

Değeri Normalden Daha Düşük Ürün İlanları

Ürünün değerini piyasa fiyatından daha düşük gösterirler.

Farklı Ürün Gönderimi

Aldığınız ürün fotoğraflarda gördüğünüz ve satıcı ile anlaştığınız ürün olmayabilir.

Yüz Yüze Buluşmanın da Riskleri Yok Değil

Yüz yüze buluşma talep edip, son anda işlerinin çıktığını söylerler. Sizden ürünü daha önceden belirlediğiniz buluşma noktasına yakın bir adrese, dükkana bırakmanız istenebilir. Bunu sakın yapmayın!

Tenha Yerlerde Buluşmak İsteyebilirler

Elinizde kocaman bir laptop kutusuyla tenha sokaklarda yürüdüğünüzü düşünün ya da değeri 3.000 – 4.000TL olan bir telefonla. Araçlı gasp ve hırsızlık vakalarına konu olabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Kalabalık olan meydan, alışveriş merkezi gibi yerlerde buluşun. Akşam saatlerinde buluşmamaya özen gösterin.

Toplumda Saygı Gören Ünvanlar

Artık bunu bilmeyen kalmamıştır diye düşünüyoruz ama biz yine de yazalım. Kendilerini doktor, savcı, polis, emniyet görevlisi, hemşire gibi ünvanlar kullanarak sizinle duygusal yakınlık kurma eğilimi gösterirler.

Napolyon’dan Bir Alıntı; Para, Para, Para

Üzerinizde yüklü miktarda nakit bulundurmayın. Paranız banka hesabınızda dursun. Buluşmaya gitmeden önce banka bilgilerini talep edin ve ödemeyi banka aracılığıyla gerçekleştirin.

İthal Dolandırıcılar

Yerliler yetmedi birde başımıza ithalleri çıktı. Çarklar dönüyor, dolandırıcılar boş durmuyor. Nijeryalılar, İncirlik Hava Üssü’nde çalışan Amerikalılar derken üstüne birde Suriyeli dolandırıcılarımız çıkageldi.

1 YorumlarYorumları Kapat

1 Yorumlar

Yorumlar Kapalı

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)