İnternet ve mobil uygulamalar üzerinden ikinci el ürün alışverişinin yaygınlaşmasıyla, bu platformlar üzerinden yapılan alışverişlerden kaynaklanan uyuşmazlıkların giderek arttığı günümüzde, alıcı veya satıcı olarak yapmayı düşündüğünüz işlemlerin güvenliği için alınması gereken önlemleri sıraladık.

Kullanılmış bir bilgisayarı saygın bir bilgisayar mağazasından satın alabilirsiniz, ancak seçeneklerinizi yalnızca bununla sınırlamayın. İnternet üzerinden mükemmel fırsatlar bulunabilir. Bu fırsatların başınızı ağrıtmaması için hazırladığımız rehberimizi inceleyin. Önemli Not: Araç alırken büyüklerimizin verdiği nasihatlerden biri arabadan önce ustasını bulmamız gerektiğidir. Siz de bir bilgisayar, telefon yahut elektronik cihaz alırken önce iyi bir teknik servis bulun. Özenle seçtiğimiz alanında uzman servislerimizin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Tüketici Hakları

İkinci el online(mesafeli) ya da yüz yüze yapılan alışveriş işlemlerinde tüketiciler(alıcılar), <6502 Sayılı Tüketici’nin Korunması Kanunu> korumasında olmuyor.
Örneğin, tüketici aldığı ürünü beğenmez ise 14 günlük cayma hakkından faydalanamıyor. Bu durumda tüketicinin kendisini koruma altına alması gerekiyor.

Alınan Risk ile Fayda Doğru Orantılı mı?

İkinci el alışveriş doğası gereği kendi içerisinde bazı riskler ile geliyor. İkinci elin tercih edilme nedenlerinden birisi de maddi imkanların el verdiği ölçüde daha iyi özelliklerde ürünlere sahip olma isteği yatıyor. Sizde alırken ya da satarken güvende kalmak istiyorsanız, ikincieldeguven.com olarak alıcılar ve satıcılar için sunduğumuz avantajları anlattığımız sayfaları inceleyebilirsiniz. Kullanılmış bir bilgisayar almadan önce benzer özellikteki sıfır bilgisayarların fiyatlarını araştırın.

En az %20 daha uygun bir fiyatta satılmıyorsa kullanılmış bir bilgisayar almanız mantıklı olmaz.

Anonim.

Doğru Ürün mü? Yanlış Ürün Almayın! Tedbiri elden bırakmayın.

Aradığınız bilgisayarı bulduğunuzu düşüyorsanız devam ediyoruz. Öncelikle bilgisayarın marka ve modelini internette araştırın. Araştırmaktan kastımız Google’a yazın ve satın almayı istediğiniz ürünü diğer kullanıcılarından bir dinleyin. Bakalım gerçekten ihtiyaçlarınızı karşılayacak mı? Yoksa sizin bilmediğiniz bir kusuru, bir kronik sorunu var mı?

Kronik sorun: Kronik kelimesi genellikle hastalıklar için kullanılır ama günümüzde otomobiller, elektronik eşyalar kısaca insan üretimi olan her tür üründe uzun süredir yer alan, tedavisi, tamiri mümkün olmayan sorunları belirtmek için kullanılır.
Bir akıllı telefon modelinden örnek vermemiz gerekirse; Samsung’un başına gelen Note serisi telefonların pillerinin patlaması o cihaza özel kronik bir sorundu. Yazılım güncellemeleri ile pillerin patlamasının önüne geçilemedi. Piyasaya sürülen tüm cihazlar toplatılmak zorunda kalındı. Yazılım kaynaklı problemler kısa süre içerisinde üretici ve dağıtıcı firmalar tarafından çözümlenmektedir fakat Samsung’un başına gelen gibi donanım kaynaklı bir arızası olan ürün satın aldığınız zaman Samsung kullanıcıları kadar şanslı olmayabilirsiniz. Samsung tarafından iade alınan ürünler için yeni serilerde özel indirim hakkı tanımlandı ve tam ücret iadesi yapıldı.
Kaynak: Webtekno

Google'da bilgisayar kronik sorun ve kullanıcı yorumlarını öğrenmek için örnek
Örnek olması açısından şu şekilde aramalar gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten Alışverişte İki Farklı Alternatif

Yüz yüze Görüşerek Alışveriş

Letgo, Donanımhaber Forum, sahibinden vb. ilan platformlarında yer alan bulunduğunuz konuma yakın ya da ortak bir noktada satıcı ile buluşabileceğiniz ihtiyaçlarınıza uygun ürünlere ait ilanları arayıp bulduğunuz ve satıcı ile yüz yüze görüşüp, anlaştığınız alışveriş yöntemidir.

Mesafeli Alışveriş (Yüz yüze görüşmenin mümkün olmadığı)

Yüz yüze alışverişin yapılamadığı, alıcı ve satıcının farklı illerde olduğu durumlarda, ikincieldeguven.com gibi güvenli teslimat servisleri üzerinden işlem gerçekleştirerek almak istediğiniz elektronik ürünü, o ürünün uzmanları ile birlikte anlaşmalı mağazalarından inceleyip teslim alabilirsiniz. Bu tür teslimat servislerinin avantajlarından birisi de alacağınız ürünle ilgili uzmanlardan destek alabilmenize olanak sağlamasıdır. Yakın çevrenizde bulamadığınız ürünleri satın almanıza ve hatta daha uygun fiyatlarla sahip olabilmenize olanak sağlar. ikincieldeguven.com ile tüm ilan platformlarında listelenen ürünleri tekrar ilan vermenize gerek kalmadan alabilir ya da satabilirsiniz.

İlk Temas: Ürünle İlgili Bilgiler ve Pazarlık

 • Cihazın bir problemi olup olmadığını sorun. (Olsa da söyler mi acaba?) Satıcıların ürünlerini elden çıkartmak için bazı kusurlarını gizleyebileceğini unutmayın.
 • Pazarlık yapın.
 • Bakımsız bir masaüstü ya da laptop bilgisayar (dizüstü) için 150TL’lik bir pazarlık makul olacaktır. (2020)
 • Alacağınız ürünün gerçek görsellerini talep edin. Görseller internet sitesinde olsa dahi tekrar detaylı fotoğraf hatta video isteyin.
 • Cihazın yurtiçi mi yoksa yurtdışında satışa sunulan bir model olup olmadığını öğrenin. Çok nadir olsa da bazı yetkili servisler yurtdışından temin edilen ürünler için hizmet vermeyebiliyor. Bazı ürünlerin uluslararası garantileri oluyor. Araştırmadan almayın.
 • Laptop ve masaüstü bilgisayar için bakımlarının yapılıp yapılmadığını sorun. Bakım mı? O da nesi? Bkz. Laptop bakımı
 • İster alını olun ister satıcı, karşı taraf ile telefonda mutlaka görüşün. Ses tonu, konuşurken kullandığı ses tonlamaları gibi bazı detayları tartın. Eğer karşı tarafın yaşının sizden oldukça büyük ya da küçük olduğunu hissederseniz buluşmaya tek gitmeyin. İkinci el bir ürün alacaksan alternatif havuzunun çok geniş olduğunu unutma. Başkasından alırsın.
 • Ekran kartı, RAM, anakart, PSU gibi ürünler alacaksan ürünlerin çalışır halde olduğunu görmek için satıcının evine, iş yerine vb. gitmen gerekebilir. Buna benzer durumlarda yanında mutlaka bir arkadaşınız olsun. Yalnız gitmeyin.

Ödeme: Pazarlığınızı yaptınız ve anlaştınız. Ödemeyi nasıl yapacağınızı mutlaka netleştirin.

 • Tanımadığınız kişi ve kurumlara ürünü teslim almadan ÖDEME YAPMAYIN.
 • Kapora ya da önden bir miktar ödeme isteyen satıcılardan uzak dur. Kapora göndermeyin.
 • Çek, senet vb. ödeme yöntemlerini kabul etmeyin.
 • Buluşmaya giderken yanınızda yüklü miktarda nakit para bulundurmayın. Dolandırıcıların kullandığı yöntemler adlı yazımıza gözatın.
 • Banka havalesi ya da EFT ile gönderim yapın.
 • Satıcının banka hesap bilgilerini almayı unutmayın. Satıcı ile banka hesap bilgilerinin uyuştuğunu teyit edin.
 • Bankaların havale ve EFT işlemleri için üst limitlerini kontrol edin. Alacağınız bilgisayarın 2.000TL olduğunu fakat sizin kullandığınız bankanın nakit çekim/havale/EFT üst limiti nedeniyle 1 gün içerisinde en fazla 1000TL çekebileceğinizi öğrenince şok olmayın.

Buluşma: Her şey beklendiği gibi giderse

 • USB bellek, 2 adet boş beyaz A4 kâğıdı ve tükenmez kalem (siyah/mavi) yanınızda mutlaka bulundurun.
 • Satıcının hareketlerinden şüphelenirseniz, vakit kaybetmeden görüşmenizi iptal edin.
 • Satıcı ürünün özelliklerine ve niteliğine hakim değil ise ürünü satın almaktan vazgeçin. Kullandığı ürünü tanımayan birisinin o ürüne yasadışı şekilde sahip olma ihtimali söz konusudur. Adaptörsüz laptop satılmaz.
 • Alacağınız ya da satacağınız ürün için Satış Sözleşmesi oluşturun.
 • Satış Sözleşmesi iki kopya olacak şekilde düzenleyip iki tarafın da imzalamasını sağlayın.
 • Mümkünse satıcıdan kimlik fotokopisi isteyin. (Telefonunuz ile fotoğrafını çekmeyin!) Bu çok riskli bir işlemdir! Bu arada sizin de kimlik fotokopinizi karşı tarafa vermeniz gerekir. Kendi güvenliğinizi de sağlayabilmek adına aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz üzere kimlik fotokopisinin üzerine boydan boya alt alta olacak şekilde çizik atın ve çizgilerin arasına satış tarihi ile birlikte satışa konu olan bilgisayarın marka ve modelini yazıp satış işlemi için kullanılmıştır farklı bir amaçla kullanılamaz yazın.
 • Ürüne ait varsa garanti belgesi veya faturayı istemeyi unutmayın. Garantisi devam eden ürün için fatura fotoğrafı dahi olsa yeterli olacaktır. Garantisi devam eden ürünler için bazı yetkili servislerin internet sitelerinden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Ürünü çalışır şekilde test etmeden ödeme yapmayın.

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)